SVECI

Sveti Tripun – zaštitnik Hrvata Boke kotorske

Sveti Tripun – zaštitnik Hrvata Boke kotorske Danas je veliki blagdan u Kotoru, danas u Crnoj Gori. Kotorani i bokeljski Hrvati slave svetog Tripuna, zaštitnika Kotora i Hrvata kotorske biskupije. Kotorska biskupija jedna je od najstarijih hrvatskih biskupija, a katedrala Svetog Tripuna u Kotoru jedna je od najstarijih katoličkih i uopće svih crkava u Europi.

Od crkve Notre Dame u Parizu starija je 69 godina, a od bazilike sv. Petra u Rimu 460 godina. Izgrađena 1166. na ostacima prethodne crkve iz 809. godine.

Sveti Tripun (Tryphon, talijanski Trifone) bio je u kršćanskoj starini izuzetno štovan mučenik. Rođen je 232. u Sampsadosu (Kampsadi) u blizini Apameje (pokrajina Frigija), na zapadu Male Azije (danas u Turskoj).

Prema predaji pasao je u djetinjstvu guske, ali je zbog svoje silne vjere obdaren milošću kojom je liječio sve moguće ljudske i životinjske bolesti i tjerao demone. Postao je žrtvom progona kršćana pod carem Decijem.

Kad mu je bilo 17 godina, dojavili su prefektu Akvilinu u Niceji (danas İznik u Turskoj), u pokrajini Bitiniji (Mala Azija), da je Tripun kršćanin. Uhićen je, stavljen pred sud, a potom mu je nakon trodnevnog mučenja odrubljena glava.

Vezani članci

Na upit Akvilina: „Kojeg si stanja?“ Tripun je priznao da je kršćanin i izjavio je: „Slobodan sam, a po uvjerenju kršćanin!“ Pogubljen je oko godine 250. u Niceji.

Tijelo svetog Tripuna – iz slavnog Carigrada u hrvatski Kotor

Štovanje svetog Tripuna proširilo se iz Kampsade u Carigrad, gdje mu je car Justinijan sagradio crkvu, a posvećenje te crkve slavilo se 19. listopada. U tada hrvatski Kotor svečeve relikvije stigle su iz Carigrada početkom IX. stoljeća i grad ga je proglasio svojim zaštitnikom te mu je podigao katedralu.

Prva spominjanja moći svetog Tripuna vežu se uz kotorskog građanina Andreu Saracenisa koji je donio njegove relikvije u Kotor i sagradio crkvu u njegovu čast.

Na dijelu oltarske pregrade pronađen je i datum 13. siječnja 809., što potvrđuje da Kotor već više od 1200 godina čuva moći svetog Tripuna. Štovanje svetog Tripuna iz hrvatskog Kotora proširilo se i u susjednu južnu Italiju i Siciliju, a u Rimu mu je sagrađena i posvećena crkva na trgu Campo Marzio. Sveti Tripun mučenik najvjerojatnije je umro 2. veljače, ali je zbog Svijećnice njegov blagdan prenesen na današnji dan, 3. veljače.

Štuju ga i katolici i pravoslavci, a o njegovu životu i čudesima u Crkvama i na Istoku i na Zapadu postoje mnoge legende, poput one prema kojoj je spasio život sokolaru ruskog cara Ivana Groznog kada je izgubio careva omiljenog sokola (zbog toga ga često slikaju sa sokolom).

Sveti Tripun koji se slavi 3. veljače, odlukom Kotorske biskupije od 2000. slavi se proslavom na otvorenom, procesijom ulicama grada prve nedjelje nakon trećeg veljače, jer je to neradni dan.

Vanjska proslava u čast Svetome Tripunu svake godine okuplja sve veći broj štovatelja i hodočasnika, i predstavlja pravi primjer suživota i tolerancije naroda svih konfesija koji ovdje žive i grade povijest Boke kotorske.

Počastimo svetog Tripuna zajedno s njegovim i našim dragim Kotoranima i našim bokeljskim Hrvatima:

Slavimo pojkom uzor mučenika,
Kristove vjere hrabrog pobornika.
Umom i srcem pjevajmo mu hvale,
Djela preslavna!

www.medjugorje-news.com

Izvor
narod.hr

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Također pročitajte
Close
Back to top button

Adblock Detected

Molimo Vas ugasite AdBlock-er