Gospina trava, biljka koja posebno liječi dušu
Gospina trava je vrlo ljekovita biljka. Stručni botanički naziv za ovu biljku je Hypericum perforatum, a u našem narodu ima mnogo naziva: bogorodična trava, gorac, gorčac, gospin cvijet, gospino zelje, ivanje zelje, janževka, kantarion, krvavac, krvavi korijen, pljuskavica, prostrijeljenik, prostrijeljeno zelje, ranjenik, strasno zelje, šentjanževka, trava od poseka, trava Svetog Ivana, zvončac, žutenica i žuti kantarion.
Vjerujemo kako je malo onih koji nisu čuli za fra Juru Marčinkovića i njegovu ljukarušu. Fratar je to koji crpeći najbolje iz prirode, liječi brojne koji zatraže njegov savjet. Tako je ususret Velikoj Gospi fra Juro pisao baš o gospinoj travi.
Svjetska biljka
Zeljasta trajnica visoka je 30-90 cm. Stabljika je uspravna i već od baze razgranata. Listovi su eliptični, po cijeloj površini s prozirnim točkicama – to su žlijezde ispunjene eteričnim uljem. Kad se zdrobe, među prstima se pojavi crvenilo. Cvate od lipnja do kolovoza, a cvjetovi su zlatnožuti, udruženi u rahle cvatove. Pradomovina joj je Europa, ali je raširena po cijelom svijetu. Iako u manjim količinama, cvate po livadama i u vrtovima Australije. Kod nas raste po suhim travnjacima, kamenjarskim pašnjacima, uz ceste, nasipe, po šumskim prosjecima itd.
Ljekovita svojstva i primjena
Ljekoviti su svi nadzemni dijelovi biljke. Beru se krajem lipnja, kad su u punom cvatu, vežu u snopiće i objese se na sjenovitom i prozračnom mjestu. Može ju se i prostrti na čistu plahtu, na propuhu i hladu da se osuši. Potom ju se dobro usitni i stavi u papirnate vrećice ili staklenke. Važno je da nema vlage. Isto tako je vrlo važno da se bere na jakom suncu, između 10 i 15 sati, nakon što tri dana nije bilo kiše.
Već su stari Grci i Rimljani cijenili i primjenjivali ljekovitost gospine trave. Pleli su vijence od nje, stavljali ih na glave svojih božanstava i tako joj iskazivali poštovanje.
U srednjem vijeku bila je poznata u čitavoj Europi kao magična biljka protiv raznih bolesti, a osobito ludila i zla. Uporabljivala se i za liječenje rana te potištenosti. U 19. stoljeću je pala u zaborav. Najnovija znanstvena ispitivanja pobudila su veliko zanimanje u pučanstvu jer se pokazala kao izvanredan lijek za liječenje raznih duševnih i kožnih bolesti.
Sadrži ljekovite sastojke: gorke tvari, tanin, eterično ulje, ugljikohidrate, smole, bjelančevine, pektinsku i miristinsku kiselinu, crvenilo hiperin, hiperizin, fitosterin i stearin. Znanstvena ispitivanja 1998. pokazala su kako ljekoviti sastojak gospine trave hiperforin ima veliku ulogu kod liječenja depresivnih stanja, a njezin ljekoviti sastojak hipericin vrlo je djelotvoran protiv raznih virusa, pogotovo virusa koji uzrokuju herpes i hepatitis B i C.
Također je dokazano da njezini ljekoviti sastojci djeluju kao antioksidansi, liječe rane, sprječavaju upale. Svi ljekoviti sastojci zajedno pojačavaju djelovanje žlijezda probavnih organa, pa i žuči.
Gospina trava je posebno djelotvorna za živčani sustav pa se zato preporuča kod živčane iscrpljenosti, stanja straha, depresije i nesanice.
Vrlo je korisna za žučni mjehur i jetru, za vrijeme klimakterija. Uz jedenje soje i sojinih produkata, ljekoviti sastojci gospine trave daju organizmu vitalnost. Eterično ulje ove biljke obnavlja tkiva i stoga je djelotvorno kod rana, opeklina, zubobolje, bolova u zglobovima i leđima, čira na želudcu.
O sve većoj cijenjenosti i uporabi gospine trave najbolje govore službeni podatci da se u SAD-u od 1995. do 1997. potrošnja biljke povećala za 3 900%!
Vrlo važno je znati kako se uljem Gospine trave dobro i korisno namazati, ali tada se ne smije izlagati jakom suncu, nego samo se može kupati u moru i ostati u hladu.
Važno je napomenuti da je Gospina trava vrlo rijetka biljka i zato ju je zabranjeno brati, a nema je ni u prodaji. Međutim, ona u mnogim krajevima BiH i Hrvatske raste u velikim količinama pa ju se ipak može nabrati i osušiti, kako je gore navedeno.
Ljekoviti recepti
Ovdje donosimo i nekolicinu savjeta kako i na koji način iskoristiti veliku ljekovitost gospine trave, i zato je važno strogo se pridržavati ovih uputa i savjeta.
Čaj 1: Dvije čajne žličice suhe gospine trave stave se u šalicu vode, pusti da proključa, ostavi 15 minuta poklopljeno, procijedi te se popije toplo i na gutljaje. Dnevna doza je maksimalno dvije-tri šalice. Pije se tri tjedna, zatim pauzira tjedan dana i opet pije još tri tjedna. Čaj osobito djeluje kod depresije, slabog spavanja, problema sa želudcem i crijevima, bolesne žuči i bubrega. Za vrijeme kure pijenja čaja treba izbjegavati jako sunce i svjetlost. Preporuča se svaki dan popiti po jednu šalicu čaja.
Čaj 2: 15 grama suhih cvjetova gospine trave stavi se u 1 litru vrele vode, ostavi poklopljeno 15 minuta, procijedi i toplim čajem temeljito ispere lice. Istodobno se piju po dvije-tri šalice čaja. On djeluje antiseptički, skuplja kožu i otvara pore na koži. Time se koža očisti pa nestaju bore i usporava se njihov nastanak.
Čajna mješavina 1: Jednaki dijelovi gospine trave i stolisnika dobro se izmiješaju pa se u šalicu vrele vode stavi jedna puna mala žlica mješavine, ostavi 5 minuta poklopljeno i procijedi. Ovaj bi čaj trebala piti djeca u razvoju, i to samo po jednu šalicu – to je izvanredan lijek za umirenje djeteta.
Čajna mješavina 2: Uzmu se dva dijela gospine trave te po jedan dio stolisnika i ptičjeg dvornika (Polygonum aviculare). Dvije velike žlice mješavine preliju se jednom litrom vrele vode i nakon 3 minute procijedi. Napitak se popije tijekom dana topao i na gutljaje. Pije se tri tjedna, tjedan pauzira i po potrebi se kura ponovi još tri tjedna. Ovaj čaj liječi plućne bolesti, upalu mjehura i bubrega, mokrenje u krevetu, zaraznu žuticu, histeriju, neuralgiju, nesanicu i druge bolesti živaca.
Čajna mješavina 3: Dobro izmiješati 80 g gospine trave, 20 g iglica ružmarina, 20 g kadulje, 20 g listova matičnjaka, 20 g cvjetova divizme i 10 g anisa. U litru hladne vode stave se tri velike žlice mješavine, pusti da proključa te ostavi 15 minuta poklopljeno. Procijeđeno i toplo pije se na gutljaje – ujutro ¼ litre, tijekom dana ¼ litre i navečer ½ litre. Vrlo je djelotvoran kod nervoze, nesanice i osobito jača živce u vrijeme stresova i opterećenja.
Čajna mješavina 4: Jedna mala žlica mješavine jednakih dijelova gospine trave, stolisnika i cvjetova trnine (Prunus spinosa) stavi se u jednu šalicu vrele vode, ostavi 10 minuta poklopljeno, procijedi i popije na gutljaje. Dnevno se piju tri šalice čaja. To je dobar lijek kod problema s jetrom.
Čaj od gospine trave, ružmarina i stolisnika: Kad postoji sklonost visokom tlaku i prije početka klimakterija, žene trebaju piti po jednu šalicu čaja: ujutro od stolisnika, preko dana od ružmarina, a uvečer od gospine trave.
Svježi sok: U sokovniku se napravi svježi sok od cvjetova i listova gospine trave. Triput dnevno pije se šest tjedana po jednu veliku žlicu soka. Time će se nevjerojatno ojačati živci. Kod dugotrajne i teške depresije koju ne mogu umanjiti lijekovi pije se šest tjedana triput dnevno po dvije velike žlice ovog soka, a istodobno se izmasira potiljak uljem gospine trave. U to se vrijeme mora svaki dan mnogo šetati na svježemu zraku i jesti mnogo voća i povrća.
Ulje: Sitno se nasjeckaju svježi listovi i cvjetovi gospine trave, napuni time staklena boca sa širokim grlom i prelije maslinovim uljem tako da ulje bude 1 cm iznad biljke. Ostavi se na toplom mjestu četiri tjedna, ne na suncu, svaki dan po nekoliko puta protrese, iscijedi, napuni tamna boca i čuva na tamnom i hladnom mjestu. To je izvanredan lijek za vanjsku i unutarnju uporabu.
Koristan je za liječenje čira na želudcu, nervoznog stomaka, rana na maternici, grčeva za vrijeme menstruacije, slabog izlučivanja žučnog soka, smetnji u plućima, crijevima, dijareje, oslabljenih živaca i slabe probave. Pije se triput dnevno po jedna velika žlica ulja. Najbolji je lijek protiv sunčanih opeklina. Njime se masiraju bolna mjesta nastala uslijed gihta i reume. Za vrijeme vanjske uporabe mora se triput dnevno piti po jednu šalicu čaja od gospine trave.
Dok se uzima ovo ulje, bilo da se pije ili se njime masira, ne smije se izlagati jakom suncu ili solariju jer su ljekoviti sastojci gospine trave osjetljivi na jaku svjetlost. Nakon vađenja zuba treba natopiti vatu ovim uljem i staviti ju na ranu. Bolovi će se ubrzo umanjiti, a rana nevjerojatno brzo zarasti. Kod opeklina od sunca, vatre, vrele vode itd. treba se namazati odmah ovim uljem.
Ulje + tinktura od arnike: Ako se na peti pojavi izraslina, a nije kurje oko, nego okoštenje poput trna, popraćeno jakim bolovima da je nemoguće hodati, najbolji je ovaj lijek: navečer se rade kupelji nogu s uvarkom od trinja (otpad od sijena), potom se bolno mjesto namaže uljem od gospine trave i preko noći stavi obloga od njega, ujutro opere i izmasira tinkturom od arnike i stavi preko dana obloga od nje.
To se radi nekoliko dana dok bolest ne nestane. Za vrijeme te kure pije se naizmjenično jedan dan dvije-tri šalice čaja od koprive, a drugi dvije-tri šalice čaja od listova breze. Kod napadaja reume, gihta, bolova živaca i lumbaga namažu se bolna mjesta nekoliko puta dnevno i navečer prije spavanja, a ujutro se operu i izmasiraju tinkturom od arnike.
Ulje + jabučni ocat: Kod bolova u grudima treba izmasirati leđa, ramena, potiljak i grudi jabučnim octom, ostaviti pet minuta da prodre u kožu i onda grudi, ramena, potiljak i leđa izmasirati uljem od gospine trave.
Tinktura: 100 g suhe ili svježe biljke stavi se u staklenu bocu, nalije 500 g 70 postotnog alkohola, ostavi na toplom mjestu četiri tjedna, procijedi i čuva na tamnom mjestu. Ljekovitost traje dvije godine. Njom se ispiru rane i masiraju bolna mjesta. Kod depresivna stanja triput dnevno se uzima s malo vode po jedna mala žlica.
Krema: Uzme se 30 g suhe ili 75 g svježe biljke gospine trave, 150 g pčelinjeg voska, 70 g glicerina i 80 ml vode. U staklenu vatrostalnu posudu stavi se vosak, a potom posuda drži u vodi koja ključa. Kad se vosak otopi, dodaju se, uz stalno miješanje, gospina trava, glicerin i voda. Prije nego sve zajedno počne ključati, makne se sa štednjaka, ispreša i stalno miješa dok se ne ohladi i stvrdne.
Nakon prešanja u mješavinu se mogu dodati tri pune male žlice čistog ulja manuke (Melaleuca altemifolia), što će produžiti trajnost kreme (ovo ulje je protiv bolova i za liječenje rana). Kremom se napuni doze, dobro zatvori i čuva u hladnjaku. U slučaju grčeva u mišićima i neuralgije, gihta i reume kremom se masiraju bolna mjesta.
Kupelj: Tri žlice nasjeckanih svježih ili suhih listova i cvjetova gospine trave stavi se u dvije litre vrele vode, ostavi 30 minuta, procijedi i ulije u pripremljenu kadu. U kadi treba ostati 20 minuta, ne brisati se, nego dobro odjenuti i ostati najmanje dva sata u krevetu. To se radi jednom-dvaput tjedno šest tjedana, a vrlo je dobar lijek za slabe kosti i živčane probleme.
Oprez i ponavljanje gradiva
No, kod primjene ovih lijekova važno je biti iznimno oprezan! Naime, ako se moraju uzimati drugi lijekovi, bilo bi dobro da se ne uporabljuje gospina trava jer njezini ljekoviti sastojci blokiraju djelovanje drugih lijekova za 60%. Koža nekih osoba reagira vrlo osjetljivo ako se namaže uljem gospine trave i potom izloži vrlo jakom suncu ili solariju. Inače je dokazano da ako se uzima u propisanoj dnevnoj dozi, nema negativnih djelovanja.