
Fra Ivan Hrkać, svećenik na službi u Župi sv. Jakova u Međugorju, na susretu Hrvatskoga nadzemlja govorio je o Međugorju kao mjestu duhovnog buđenja, mira, ispovijedi i pomirenja. Istaknuo je kako Međugorje nije mjesto koje treba promatrati kroz komercijalizaciju ili površne dojmove, nego kroz redove ljudi pred ispovjedaonicama, molitvu pred Gospinim kipom i srca koja ondje traže Boga.
Međugorski fenomen postoji 45 godina – od 24. lipnja 1981. „Tada se dogodilo duhovno buđenje koje traje i dan danas, koje djeluje i dotiče sve one koji dolaze u Međugorje“, rekao je fra Ivan Hrkać, svećenik na službi u Župi sv. Jakova u Međugorju, piše portal hkm.hr
„Podatke o Međugorju teško je prepoznati jer takve pozitivne informacije teško pronalaze svoje mjesto u medijima, obično ih zasjene neke negativne, nebitne i površne stvari.“
U Međugorju uvijek možeš prepoznati dvije vrste ljudi
Ljude koji su došli u posjetu, kojima je najvažnije imati dobru fotografiju za društvene mreže i ljude koji su tu došli otvorena srca tražeći mir.
Općenito govoreći, ljudi mogu stvoriti pogrešnu sliku o Međugorju gledajući ga kroz milijunske preglede zaruka na Podbrdu ili kroz komercijalizaciju.“
„Kad ističemo sebe više od svega ostaloga, zapravo koristimo Međugorje u svoju svrhu i ne šaljemo pravu sliku“, naglasio je fra Ivan.
„Redovi ljudi koji kleče ispred Gospina kipa, ispred zaključane crkve kasno navečer ili stoje u redu ispred ispovjedaonice – to su trenutci u kojima možemo zastati ili jednostavno proći da nas takav prizori ni ne dodirne.
Na nama je da odaberemo.“
„Tijekom godine kroz Međugorje prođe 2-3 milijuna ljudi koji dolaze iz nekoga razloga, tu su otkrili blago, nešto vrijedno.“ Evanđelje po Mateju najsnažnije govori o Međugorju:
Kraljevstvo je nebesko kao kad je blago skriveno na njivi: čovjek ga pronađe, sakrije, sav radostan ode, proda sve što ima i kupi tu njivu.
„Međugorje je njiva na kojoj je blago, blago kojemu milijuni godišnje dolaze“, rekao je predavač i dodao da u Međugorju Gospa savjetuje važnost euharistije i svete pričesti.
Katolički Disneyland ili ispovjedaonica svijeta?
„Kad bi ljudi znali snagu euharistije, trebali bi nam stražari da čuvaju svetu misu“, rekao je sveti Otac Pio, a predavač je nadodao da Bog uvijek djeluje kroz sakramente te kako se važnost svete mise ozbiljnije shvaća nakon ispovijedi.
Nakon predavanja uslijedio je i razgovor s predavačem u kojemu je fra Ivan naglasio važnost pet kamenja, odnosno pet stvari koje je Gospa istaknula, a to su:
euharistija, sveta ispovijed, post, molitva krunice i svakodnevno čitanje Svetog pisma.
„Tvoje uho treba pohraniti riječ da tvoje srce postane svetohranište i svetište, a ne smetlište grijeha“, slikovito je istaknuo predavač. Molitva srcem, slaviti euharistiju i klanjati se Isusu srcem, postiti srcem.
Srž Međugorja je ljudsko srce u koje Bog želi doći.
„Postoji izjava da je Međugorje – Disneyland za katolike. Na ljudima je da odaberu što će kada dođu u Međugorje.
Međugorje je previše komercijalizirano. Materijalne usluge su sastavni dio takvoga mjesta. Postoji 30 tisuća smještajnih jedinica koje su stvarno potrebne za sve hodočasnike i posjetitelje koji dolaze.“
Sve je snaga volje i pogleda. Ljudi koji prigovaraju za materijalizam nemaju ni dobar odnos s Bogom.
„U Međugorju postoji također opasnost navike. U navici se čovjek bazira na nebitnome. Najveća je teškoća uvijek onima koji su tu i koji su na raspolaganju za hodočasnike.“
„Svatko od nas u svojoj župi može biti u nekoj svojoj rutini što postaje opasnost za svakoga od nas.“
Međugorje nam je darovano kao mjesto pomirilišta bolne povijesti koju svi baštinimo. Dolazak papinog izaslanika znači da je Papa s nama.
Za sam kraj susreta, gost predavač poslao je poruku mladima:
Nije kraj, tek smo na početku. Treba se Bogu moliti – kako bi rekle stare hercegovačke bake. Dođite u Međugorje da se smirite, da ugasite signal od mobitela i uhvatite signal Božji.








