CRKVA

Uklonjene vatikanske jaslice s Isusom na palestinskoj kefiji

Uklonjene vatikanske jaslice s Isusom na palestinskoj kefiji! Prikaz Isusova rođenja u Vatikanu – mali Isus koji leži na palestinskoj kefiji uklonjen je nakon što je izazvao značajnu kontroverzu.

Kada je prikaz otkriven 7. prosinca u vatikanskoj dvorani za audijencije Pavla VI., polaganje malog Isusa na komad tkanine koji služi kao tradicionalna palestinska marama navela je mnoge da tu gestu protumače kao političku izjavu Svete Stolice. Naime, crno-bijeli karirani keffiyeh naširoko se smatra pro-palestinskim simbolom.

Reakcije
Jaslice, koje su dizajnirala dva palestinska umjetnika sa Sveučilišta Dar al-Kalima u Betlehemu Johny Andonia i Faten Nastas Mitwasi, visoke su gotovo 3,5 m i izrađene od stabla masline iz Svete zemlje. Palestine Chronicle opisao ih je kao „dirljiv naklon palestinskoj borbi“, ali je ipak stigao odgovor izraelske i židovske zajednice.

Reakcija je započela nakon što se Papa u subotu 7. prosinca sastao s donatorima ovogodišnjeg božićnog drvca i jaslica postavljenih na Trgu Sv. Petra.

Vezani članci

Tijekom audijencije, Sveti Otac je pozvao na prekid rata i sukoba, tražeći od vjernika da se „sjete braće i sestara, koji upravo tamo (u Betlehemu) i u drugim dijelovima svijeta pate zbog tragedije rata“.

„Dosta rata, dosta nasilja“, rekao je, žaleći se na komercijalnu trgovinu oružjem i opisujući kako industrija oružja „zarađuje novac za ubijanje“.

Izradu i donaciju za jaslice nazvane Rođenje u Betlehemu 2024., organizirao je Visoki predsjednički odbor za crkvena pitanja u Palestini, entitet Palestinske oslobodilačke organizacije, kao i Palestinsko veleposlanstvo pri Svetoj Stolici i nekoliko drugih lokalnih organizacija u Betlehemu.

Član izvršnog odbora Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) Ramzi Khouri u priopćenju za javnost prenio je „tople pozdrave“ palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa i izrazio „duboku zahvalnost za Papinu nepokolebljivu potporu palestinskom slučaju i njegovim neumornim naporima da se okonča rat u Gazi i zagovaranju pravde“.

No, primjedbe na prikaz rođenja uključivale su povijesne proturječnosti zbog načina na koji su jaslice prikazane. Pozivajući se na Isusove povijesne židovske korijene – rođen od židovskih roditelja u tadašnjoj rimskoj pokrajini Judeji – jedan je komentator na internetu napisao: „Misli li Papa da ni Isus nije bio Židov? Je li uopće čitao Bibliju?“

Drugi nezadovoljni promatrač na platformi X napisao je kako „Papa iskorištava Božić da bi unaprijedio smiješne napore Isusa ponovno označiti kao Palestinca, a ne kao ono što je bio – Židov koji je ispunio starozavjetno proročanstvo o Mesiji.“

Stvarnost
Papa Franjo više je puta osudio rat u Gazi otkako je izbio nakon napada militanata Hamasa na Izrael 7. listopada 2023., u kojem je poginulo oko 1 200 ljudi, a više od 250 ih je uzeto kao taoci.

Do sada je nasilje koje je uslijedilo nakon što je Izrael pokrenuo svoju protuofenzivu dovelo do smrti više od 40 000 osoba i prouzročilo veliku štetu infrastrukturi u Gazi, uključujući njezin zdravstveni sustav, dok je pristup humanitarnoj pomoći i dalje ograničen.

Papa je s vremena na vrijeme rat nazivao „nemoralnim“, a visoki suradnici dovodili su u pitanje izraelsku odmazdu, nazivajući njegov vojni odgovor nerazmjernim.

Genocid?
Prošlog mjeseca objavljeni su odlomci iz knjige koja sadrži intervjue s Papom (koju će u novoj godini objaviti La Stampa) u kojima je rat u Gazi nazvao „genocidom“.

U izvacima Sveti je Otac pozvao na istragu kako bi se utvrdilo mogu li se izraelske akcije u Gazi klasificirati kao genocid, dok je u studenom Posebno povjerenstvo Ujedinjenih naroda objavilo kako je utvrdilo da su izraelske akcije u Gazi u skladu s genocidom.

Papa Franjo, koji se također susreo s obiteljima izraelskih talaca i više puta pozvao na njihovo hitno oslobađanje, također je kritizirao izraelske zračne napade na Libanon karakterizirajući ih kao „nemoralne“.

Od stabla masline
Kontroverzne jaslice, koje su sada uklonjene iz dvorane Pavla VI., sastojale su se od intimne scene likova malog Isusa koji leži u jaslama ispred svojih roditelja Marije i Josipa, izrezbarenih od jednog stabla masline.

Inače, rezbarenje kipova i vjerskih scena iz maslinova drveta stoljećima je bio stup gospodarskog i kulturnog identiteta Svete zemlje.

Betlehemska zvijezda koja je postavljena iznad prizora napravljena je od sedefa i istaknuta ukrasom koji su u Betlehem donijeli franjevački redovnici iz Damaska ​​u 15. stoljeću. A okružuje ju natpis na latinskom i arapskom koji glasi: Slava Bogu na visini, a na zemlji mir svim ljudima dobre volja.

Ovce u sceni od ručno filcanog drveta izradila su djeca iz Ma’n Lilhayta, katoličke dobrotvorne organizacije koja pruža mogućnost zapošljavanja osobama s invaliditetom.

Kako je objavljeno, glasnogovornik Vatikana nije odgovorio na zahtjev Cruxa za komentar o prisutnosti jaslica u Dvorani Pavla VI., te je li to politička izjava Svete Stolice.

nedjelja.ba

www.medjugorje-news.com

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Molimo Vas ugasite AdBlock-er