Tisuće hodočasnika sudjelovale u 35. Hodnji mira od Humca do Međugorja

Tisuće hodočasnika iz cijeloga svijeta sudjelovale su u 35. Hodnji mira od Humca do Međugorja, tradicionalnom molitvenom hodu koji se svake godine održava na uočnicu obljetnice Gospinih ukazanja u Međugorju.
Ovogodišnju Hodnju mira predvodili su međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić, župni vikar fra Marin Mikulić i vidjelac Ivan Dragićević, a među brojnim sudionicima posebno su se isticali hodočasnici iz Ukrajine, zemlje koja već godinama nosi teško breme rata i snažno čezne za mirom.
Hodnju mira pokrenuli su međugorski hodočasnici na čelu s Hubertom Liebherrom, kako bi skrenuli pozornost svijeta na ratna stradanja u Bosni i Hercegovini. Od tada se ovaj molitveni hod održava svake godine uoči obljetnice Gospinih ukazanja, kao snažan znak molitve, žrtve i vapaja za mir.
Molitva za mir u svijetu i svakom srcu
I ove godine molilo se za mir. Putem od Humca do Međugorja vijorile su se zastave brojnih zemalja, a po brojnosti su se osobito isticali hodočasnici iz Ukrajine. Njihove zastave dominirale su ovogodišnjom Hodnjom mira, svjedočeći duboku čežnju naroda koji u ratnim okolnostima posebno snažno osjeća koliko je mir dragocjen dar.
No mir je, kako su pokazali sudionici iz različitih krajeva svijeta, potreban svima — pojedincima, obiteljima, narodima i cijelim zemljama. Međugorje je već gotovo pola stoljeća mjesto na kojem ljudi iz cijeloga svijeta traže mir. I mnogi svjedoče da ga upravo ondje pronalaze.
Prije početka Hodnje mira, međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić naglasio je važnost molitve i žrtve za mir.
“Ljudi i dalje vide da je potrebno moliti za mir, da je mir nešto što Bog daruje, a ovo je jedna naša žrtva koju činimo, jedna molitva da isprosimo taj mir kod Boga. Vidim ovdje puno Ukrajinaca. Oni uistinu to ozbiljno shvaćaju i otkad je rat počeo u njihovoj zemlji oni redovito mole, poste i čine određene žrtve upravo da im Gospodin podari mir, a mi naravno molimo za mir u čitavome svijetu i mir u svakome srcu”, kazao je fra Zvonimir Pavičić.
Ukrajinske zastave kao snažan znak čežnje za mirom
Prisutnost velikog broja ukrajinskih hodočasnika dala je ovogodišnjoj Hodnji mira posebno snažan pečat. Njihovo sudjelovanje bilo je svjedočanstvo vjere, nade i ustrajne molitve u vremenu kušnje.
Hodočasnici su hodali u molitvi, pjesmi i tišini, noseći u srcima osobne nakane, molitve za svoje obitelji, narode i cijeli svijet. Hodnja mira tako je još jednom pokazala da Međugorje nije samo mjesto osobne pobožnosti, nego i mjesto zajedničkog vapaja svijeta za mirom.
Klanjanje pred Presvetim nakon dolaska u Međugorje
Po dolasku u Međugorje održano je kratko klanjanje pred Presvetim Oltarskim sakramentom. Na kraju klanjanja fra Antonio Primorac blagoslovio je sve nazočne.
Nakon blagoslova hodočasnici su ostali okupljeni u molitvenom i radosnom ozračju, pjevajući Gospodinu i Gospi svatko na svome jeziku.
35.Hodnja mira od Humca do Međugorja i ove je godine bila snažno svjedočanstvo vjere, zajedništva i molitve. Uoči obljetnice Gospinih ukazanja, tisuće hodočasnika ponovno su svojim hodom posvjedočile da mir nije samo ljudska želja, nego dar koji se od Boga moli, prima i nosi drugima.








