Međugorje se priprema za 45. godišnjicu Gospinih ukazanja: Donosimo molitveni program za uočnicu i samu obljetnicu

Međugorje se ovih dana nalazi u posebnom molitvenom ozračju priprave za 45. godišnjicu Gospinih ukazanja. Župljani, hodočasnici i vjernici iz različitih krajeva svijeta okupljaju se u molitvi, pjesmi i zahvalnosti Kraljici Mira, čije poruke već desetljećima pozivaju na mir, obraćenje, molitvu, post i povratak Bogu.
Uoči ove velike obljetnice, u župi Međugorje traje devetnica Kraljici Mira. Svaki dan kroz devetnicu moli se krunica na Brdu ukazanja u 16 sati, a vjernici se potom okupljaju i na večernjem molitveno-liturgijskom programu kod crkve sv. Jakova.
Posebno svečano bit će na uočnicu godišnjice, u srijedu 24. lipnja, kada se slavi i svetkovina Rođenja svetog Ivana Krstitelja. Toga dana u župnoj crkvi sv. Jakova svete mise bit će u 8, 11 i 19 sati.
Nakon večernje svete mise uslijedit će zajedničko jednosatno klanjanje Isusu u Presvetom Oltarskom sakramentu, a potom će se klanjanje nastaviti u tišini sve do 6 sati ujutro.
Istoga dana održat će se i tradicionalna Hodnja mira. Kao i prethodnih godina, Hodnja mira polazi ujutro u 6 sati ispred samostana svetog Ante na Humcu, a dolazak pred župnu crkvu u Međugorju predviđen je oko 10 sati. Župa je pozvala župljane i hodočasnike, osobito mlade, da se pridruže ovoj molitvi za mir.
Hodnja mira već godinama ima posebno mjesto u pripravi za obljetnicu Gospinih ukazanja. Ona nije samo pješačenje od Humca do Međugorja, nego snažan molitveni hod u kojem se vjernici sjedinjuju u nakani za mir u srcima, obiteljima i svijetu.
Središnji dan proslave bit će u četvrtak, 25. lipnja, kada Međugorje obilježava 45. godišnjicu Gospinih ukazanja. Toga dana svete mise na hrvatskom jeziku u župnoj crkvi bit će u 6, 7, 8, 9 i 11 sati, dok će središnja svečana sveta misa biti slavljena u 19 sati.
Nakon središnje večernje mise, kao i svakog 25. u mjesecu, bit će zajedničko klanjanje Isusu u Presvetom Oltarskom sakramentu. Klanjanje će se zatim nastaviti u tišini sve do 7 sati ujutro.
Ovi dani u Međugorju za mnoge vjernike nisu samo obilježavanje jedne obljetnice, nego duboki duhovni poziv. Devetnica, Hodnja mira, svete mise, krunica i klanjanje čine jednu veliku molitvenu pripravu srca za susret s Bogom po Marijinu majčinskom zagovoru.
Kraljica Mira i ove godine okuplja svoju djecu u Međugorju, kako u crkvi tako i na Brdu ukazanja u molitvi devetnice, pozivajući ih da se vrate molitvi, miru i Bogu. U vremenu nemira, nesigurnosti i udaljenosti od duhovnih vrijednosti, ova obljetnica ponovno postaje snažan podsjetnik da je mir moguć samo ondje gdje se srce otvara Bogu.
Međugorje će tako 24. i 25. lipnja ponovno biti mjesto molitve, zahvalnosti i predanja, mjesto na kojem će se tisuće vjernika ujediniti u istom vapaju: za mir u svijetu, mir u obiteljima i mir u svakom ljudskom srcu.








