BiHOSTALO

Zabrinjavajuće:U godinu dana bh. građani popili više od 5 milijuna kutija antibiotika

Iako će službeni podaci biti poznati tek tijekom iduće godine, evidentno je kako su stanovnici Bosne i Hercegovine ove godine popili veće količine antibiotika nego dosadašnjih godina. I dok je dio ovih lijekova utrošen opravdano, ima i onih građana koji su antibiotike pili ili trenutačno piju “preventivno” zbog straha od zaraze koronavirusom, piše Večernji list BiH. 

Velika potrošnja na samom početku pandemije uz zalihe osnovnih životnih namirnica velik broj stanovnika opskrbio se i raznim lijekovima za snižavanje temperature, kao i antibioticima, a posebna potražnja vladala je za Sumamedom. Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine ističu kako još uvijek nemaju podatke o potrošnji antibiotika u ovoj godini. “Agencija, s obzirom na svoj djelokrug rada i zakonom propisanu nadležnost, raspolaže podacima o lijekovima inozemnih proizvođača koji su uvezeni u Bosnu i Hercegovinu i o lijekovima domaćih proizvođača koje su proizveli i pustili u promet u BiH.

Uvoznici i domaći proizvođači dostavljaju izvješća ovoj agenciji u tekućoj godini za prethodnu godinu i Agencija na svojoj službenoj web-stranici objavljuje godišnje izvješće o prometu lijekova (sredinom godine za prethodnu godinu). Shodno naprijed navedenom, ne raspolažemo podacima za 2020. godinu”, naveli su iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH. Međutim, raspolažu podacima za prošlu godinu. Na antibakterijske lijekove za sustavnu primjenu, prema podacima Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, u 2019. godini potrošena je 43,684.448,51 KM. Broj prometovanih pakiranja je 5,025.570. “Prva tri antibiotika koja imaju najveću potrošnju u BiH bila su amoksicilin, amoksicilin i enzim inhibitor te ciprofloksacin”, ističu iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine.

Dodaju kako je potrošnja antibakterijskih lijekova u BiH poprilično stabilna tijekom razdoblja praćenja 2009. – 2019. godine, s blagim porastom tijekom 2016. i 2017. godine kada ona prelazi 20 DID (DDD/1000 stanovnika na dan) i iznosi redom 20,8 DID i 20,3 DID (DID je jedinica za praćenje potrošnje lijekova i neovisna je o cijeni lijeka i broju stanovnika)”, navode iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine.

www.medjugorje-news.com/vecernji.ba

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button