CRKVAHERCEGOVINASVIJETVIJESTIVJERA I DUHOVNOST

S. Ivana Gelo imenovana je nacionalnom ravnateljicom Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj

S. Ivana Gelo imenovana nacionalnom ravnateljicom Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj

Dekretom Dikasterija za evangelizaciju naroda u Rimu od 4. svibnja 2026. godine, mr. sc. s. Ivana Gelo, redovnica Družbe sestara Službenica Milosrđa, imenovana je nacionalnom ravnateljicom Papinskih misijskih djela u Republici Hrvatskoj.

Službu će preuzeti za petogodišnje razdoblje, od 15. lipnja 2026. do 14. lipnja 2031. godine.

Novo imenovanje uslijedilo je nakon isteka petogodišnjeg mandata dosadašnje nacionalne ravnateljice Papinskih misijskih djela, s. Ivane Margarin, F.D.C. Ona je tijekom svojega mandata izabrana za vrhovnu glavaricu Družbe Kćeri Božje ljubavi na XXVIII. generalnom kapitulu održanom u Rimu prošle godine. Zbog preuzimanja nove službe nije mogla nastaviti obnašati dužnost nacionalne ravnateljice PMD-a.

S. Ivana Gelo rođena je u Livnu u Bosni i Hercegovini. Srednju ekonomsko-birotehničku školu završila je u Splitu. U Družbu sestara Službenica Milosrđa ušla je 2008. godine, a nakon početne formacije 2011. položila je privremene zavjete. Doživotne zavjete položila je 2017. godine.

Filozofsko-teološko obrazovanje započela je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, gdje je završila trogodišnji studij, a potom je školovanje nastavila na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu. Ondje je 2022. godine magistrirala dogmatsku teologiju.

U svojoj redovničkoj zajednici u Splitu obavljala je teološko-karizmatsku formaciju za sestre i novakinje. Od 2023. godine vrši službu generalne savjetnice, a od 2024. predaje dogmatsku teologiju na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu.

Osim toga, od 2022. godine predaje i na Katoličkom sveučilištu u Ruandi, čime je njezino dosadašnje djelovanje već snažno povezano s misijskim i međunarodnim crkvenim poslanjem.

S. Ivana govori talijanski i engleski jezik, a služi se i francuskim.

Papinska misijska djela imaju važnu ulogu u promicanju misijske svijesti, molitve, solidarnosti i potpore misijama diljem svijeta. Imenovanjem s. Ivane Gelo na ovu službu nastavlja se poslanje Crkve u Hrvatskoj u zauzetosti za misije, naviještanje Evanđelja i pomoć onima koji najviše trebaju duhovnu i materijalnu potporu.

www.medjugorje-news.com

Vezani članci

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button