Prošle su godine od vaše posljednje ispovijedi? 3 načina da pripremite svoje srce za ovaj prekrasni sakrament
“Pripravite put Gospodinu, poravnite mu staze”, rekao je sveti Ivan Krstitelj ponavljajući Izaijine riječi. (Luka 3,4)
Ivan Krstitelj nas poziva da se pripravimo za dolazak Gospodinov i da budemo spremni za Kristov dolazak, ne samo općenito u svijet nego i na poseban način u svako naše srce. Ovaj glas koji viče u pustinji govori nam da budemo budni i spremni – da poravnamo svoje staze, jer Gospodin dolazi, Janje Božje dolazi, Krist dolazi!
Najbolji način da se pripremite za Isusov dolazak jest iskoristiti sakrament pomirenja u ovo adventsko vrijeme. To je nešto na što smo svi pozvani. Važno je dobro se pripremiti za primanje ovog prekrasnog sakramenta. Evo tri načina na koje se možemo pripremiti za primanje sakramenta ispovijedi u ovo doba došašća:
1) Budite spremni prije odlaska u ispovjedaonicu. Središnji dio naše pripreme prije odlaska na ispovijed je ispit savjesti. Drugim riječima, razmišljamo o tome koliko je vremena prošlo od naše posljednje ispovijedi i koje smo grijehe počinili u tom vremenu. Ne brinite, niste jedini grešnik! Svatko od nas bori se s iskušenjem i grijehom. Kao svećenik i ispovjednik naučio sam da se mnogi ljudi bore s istim grijesima. Jedna od đavoljih taktika da nas drži na našim grešnim putovima je da nas tjera da mislimo da smo sami. Ali ovo je laž. Nismo sami u našoj borbi protiv iskušenja i grijeha. Svi smo pozvani ispitati sami sebe i vidjeti gdje smo propustili vršiti volju Gospodnju u svom životu.
2) Budite otvoreni za vrijeme ispovijedi. Dok ulazimo u ispovjedaonicu i započinjemo sakrament, možemo se pripremiti otvaranjem srca Božjoj ljubavi, milosrđu i milosti koju On izlijeva na nas preko svog svećenika. Sveti Franjo Saleški u svojoj knjizi Uvod u pobožni život piše o važnosti slušanja svećenika u ispovjedaonici: „Idi svome ispovjedniku; otvori mu svoje srce; otkrijte mu sve zakutke svoje duše i prihvatite savjete koje vam svećenik daje s najvećom poniznošću i jednostavnošću. “Bog ima beskrajnu ljubav prema poslušnosti. On često čini korisnim savjete koje primamo od drugih, posebno od onih koji vode naše duše naši svećenici.” Na taj način možemo biti spremni da nas oblikuju svećenikovi savjeti i Duh Sveti koji djeluje u našim srcima u tom sakramentalnom trenutku.
3) Budite spremni nakon ispovijedi. Kako se možemo pripremiti nakon ispovijedi? Možemo se pripremiti na pokoru i shvatiti da smo osnaženi da se odvratimo od grijeha. Važno je činiti pokoru koju nam svećenik daje (kao što je izmoliti tolike Očenaše ili Zdravomarije), ali ne bismo trebali misliti da je pokora uvjet za Božje milosrđe.
Božje oproštenje je neograničeno i ne ovisi o našem vršenju pokore. Međutim, pokora nam pomaže da učinimo zadovoljštinu za svoj grijeh i pomaže nam da ponovno uspostavimo dobre, svete navike. (Katekizam Katoličke Crkve, 1494.) Osim pokore, Bog nam u ovom sakramentu daje milost da više ne griješimo. Iako se ovaj sakrament odnosi na ispovijedanje naših grijeha i žrtvovanje svojih propusta Bogu, također se odnosi na primanje snage i milosti da budemo bolji kršćani i bolji Kristovi sljedbenici. I naravno, mi smo nesavršena ljudska bića koja će na kraju uvijek iznova podbaciti. Ali imamo Božju stalnu ljubav, milosrđe i oprost koji nam pomažu na našim duhovnim putovanjima.
Priprema za ispovijed može nam pomoći da se pripremimo za Kristov dolazak ove božićne sezone. Prije odlaska na ispovijed možemo se pripremiti ispitivanjem svoje savjesti, tijekom ispovijedi tako da budemo otvoreni djelovanju Duha Svetoga preko svećenika, a nakon ispovijedi svojom odlukom da više ne griješimo i da surađujemo s divnom Božjom milošću. Isprosimo milost da potrčimo na pomirenje s Bogom po sakramentu pomirenja kako bi naša srca uistinu bila pripremljena za Kristov dolazak na Božić.