OSTALOZANIMLJIVOSTI

Oporavak organizma nakon COVID-19 infekcije i jačanje imuniteta prehranom

Bolesti iscrpljuju naš organizam te je tijelu potrebno osigurati odgovarajuće nutrijente kako bi se oporavilo. S druge strane, jačanje imuniteta neophodno je u prevenciji bolesti.

Kad se govori o novom koronavirusu, odnosno bolesti COVID-19, prema statistici najrizičnije skupine koje obolijevaju su osobe starije dobi, bolesnici s kroničnim bolestima, pothranjene i preuhranjene osobe. Svim ovim skupinama zajednički je oslabljen imunosni sustav, loš nutritivni status organizma te vitaminsko-mineralni deficiti.

Pojačani unos vitamina A, B skupine, C, D, folata, magnezija, selena, cinka, željeza, omega-3 masnih kiselina, polifenola, beta glukana i probiotika, tj. konzumacija pravilne i nutritivno uravnotežene prehrane, svakodnevna tjelesna aktivnost ,smanjenje stresa i dovoljno sna, zlatna su pravila koja će ojačati imunitet i organizam

Rajčice

Rajčice su bogate vitaminom C. Općenito, vitamin C ima ulogu snažnog antioksidansa koji potiče protuupalnu zaštitu i nalazimo ga u citrusnom voću, paprikama, jagodama, krumpiru, kupusu i brokuli.

Slatka buća

Za narančastu boju mesa buće su zaslužni karotenoidi, alfa i beta-karoteni, spojevi provitamina A. Vitamin A ili „anti-infektivni“ vitamin sudjeluje u imunološkoj funkciji i važan je za zdravlje pluća jer djeluje na rast i razvitak tkiva koja ga oblažu. Osim u tamnozelenom i narančastom voću i povrću, najbolji izvori su ulje riblje jetre, krto crveno meso, jaja, punomasno mlijeko i mliječni proizvodi.

Borovnice

Borovnice su poznate jer sadrže visoki udio željeza. Osim borovnica, potrebno je konzumirati namirnice poput jetre, crvenog mesa, tamnozelenog i tamnoljubičastog povrća te bobičastog voća jer je bogato željezom čiji deficit može dovesti do slabljenja organizma. 

Sezam

Sezamove sjemenke su odličan izvor bakra, minerala važnog za djelovanje brojnih antioksidativnih sustava. Izvor bakra se može naći i u gljivama, školjkama i rakovima, lisnatim salatama i tamnoj čokoladi.

Bučine sjemenke

Bučine sjemenke su dobar izvor cinka, minerala koji sudjeluje u održavanju imunološke funkcije. Cink nalazimo u orašastim plodovima i sjemenkama, školjkama, rakovima, plavoj ribi, peradi, crvenom mesu i jajima.

Brazilski oraščići

Dokazano je da je manjak selena povezan s lošom imunološkom funkcijom, a veća koncentracija je pokazala antivirusne učinke. Najbogatiji izvor selena su meso i morski plodovi, dok u biljnoj hrani najbogatiji izvori su brazilski orasi i žitarice. Brazilske oraščiće konzumirajte kao međuobrok ili ga dodajte u hladne salate i pirjanu rižu s miješanim povrćem

Srdele

Srdela je bogata hranjivim tvarima koje povoljno utječu na naše zdravlje. Bogata je omega-3 masnim kiselinama i vitaminom D. Već se dugo zna da vitamin D ili „sunčani vitamin“ regulira rad imunološkog sustava sprečavajući prekomjernu upalnu aktivnost organizma. Izvori vitamina D su plava riba, ulje iz jetre bakalara, žumanjak, mlijeko i mliječni proizvodi, iako se i dalje prednost daje svakodnevnom izlaganju lica i ruku suncu. .

Tuna

Tuna je bogata vitaminima B3 i B6 koji imaju snažno antioksidativno djelovanje. Ove vitamine nalazimo i u crvenom mesu, peradi, jetri, rakovima, školjkama, žumanjku, žitaricama, sjemenkama i orašastim plodovima.

Jaja

Jaja su jedan od najkvalitetnijih izvora bjelančevina i odličan izvor vitamina B2. Vitamin B2 je bitan antioksidans kojeg nalazimo u tamnozelenom povrću, orašastim plodovima, ribi, mlijeku i mliječnim proizvodima.

Mahunarke

Leća, grah, grašak, slanutak i bob dobar su izvor biljnih proteina i prehrambenih vlakana. Prehrambena vlakna pomažu usporavanju prolaska hrane kroz želudac i time potiču osjećaj sitosti nakon obroka. Sve mahunarke su bogate fitonutrijentima koji djeluju kao antioksidansi zbog čega ih je potrebno uvrstiti barem dva puta tjedno kako bi povoljno utjecali na održavanje zdravlja..

Žitarice

Žitarice sadrže specifičnu vrstu prehrambenih vlakana poznatu kao beta-glukani. Dokazano je da unos beta-glukana poboljšava rad imunosnog sustava jačajući obranu od raznih bakterija, virusa, gljivica i parazita. Inače, izvore beta-glukana pronalazimo najviše u kvascu i u prirodi se javljaju u staničnim stjenkama mekinja žitarica kao što su ječam, zob, raž i pšenica .

Probiotici

Već je otprije poznato da probiotici pogoduju ljudskom zdravlju, ali i utječu na imunitet jer stimuliraju imunološki odgovor povećavajući proizvodnju antitijela. U nekoliko studija je dokazano da probiotici kao dodatak prehrani iz sojeva roda Lactobacillus i Bifidobacterium mogu smanjiti ozbiljnost ili skratili trajanje same infekcije. Dva fermentirana mliječna obroka u danu su dovoljna za povoljan utjecaj na zdravlje.

www.medjugorje-news.com/adiva

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Molimo Vas ugasite AdBlock-er