Evo kako je školjka Jakobove kapice postala simbol hodočašća
Brojne su legende i mitovi koji okružuju ovaj dobro poznati simbol hodočašća. Za one koji su upoznati s hodočašćem Camino de Santiago (Put Svetog Jakova), školjka Jakobove kapice je dobrodošao prizor. To je simbol koji vodi hodočasnike na putu prema konačnom odredištu, a često ga nose oni koji krenu na takvo putovanje.
Ovu školjku možemo vidjeti i na srednjovjekovnim prikazima svetog Jakova Starijeg kao i na osnovnim prikazima hodočasnika. To je drevni simbol, onaj koji je postao usko povezan s Caminom i kršćanskim hodočašćem općenito. Zašto je to tako? Kako je školjka Jakobove kapice dobila takvu asocijaciju?
Dijelom su to bile zbog određenih legendi koje okružuju dolazak tijela svetog Jakova u Španjolsku. Jedna priča govori da je nakon što je Jakov mučenički umro u Jeruzalemu 44. godine, njegovo tijelo odneseno u Španjolsku, a kada je brod stigao do obale, konj se prestrašio i pao u vodu. Priča dalje kaže kako su se i konj i jahač čudesno spasili i izašli iz vode prekriveni školjkama Jakobovih kapica.
Ova vrsta školjke općenito se nalaze na obali Galicije u blizini grobnice sv. Jakova. Za hodočasnike u srednjem vijeku putovanje se obično obavljalo kako bi se ispunila pokora koju je odredio svećenik. Kako bi se potvrdilo da je hodočasnik doista stigao do konačnog odredišta, bio je potreban lokalni suvenir. S vremenom su hodočasnici počeli uzimati školjke Jakobovih kapica koje su pronašli i onda ih predstavljali kao dokaz kada su se vratili kući, piše Aleteia.
U početku su hodočasnici koji su željeli školjku Jakobove kapice morali nastaviti put pored groba svetog Jakova do Finisterre, ali u 12. stoljeću prodavači su uvidjeli unosnu priliku i počeli prodavati školjke u blizini katedrale. Osim kao suvenir hodočasnicima, školjka Jakobove kapice služila je i kao posuda za hranu i vodu. Zbog te bliske povezanosti s Caminom školjka Jakobove kapice bila je općenitije poznata kao simbol hodočašća. Korišten je za simboliziranje kršćanskog putovanja prema nebu, evocirajući Poslanicu Hebrejima i kako smo “hodočasnici i stranci na zemlji” (Hebrejima 11:13).
Katekizam dalje objašnjava kako: “Hodočašća evociraju naše zemaljsko putovanje prema nebu i tradicionalno su vrlo posebne prilike za obnovu u molitvi. Za hodočasnike koji traže živu vodu, svetišta su posebna mjesta za življenje oblika kršćanske molitve” (KKC 2691). Imajući to na umu školjka Jakobove kapice također se koristila u podjeli sakramenta krštenja. Ne samo da se pokazao praktičnim alatom za polijevanje vodom, već je sa sobom nosio i isti simbolizam hodočašća. Krštenje je početak kršćanskog putovanja i stoga, kada svećenik koristi školjku Jakobove kapice da izlije vodu na dijete, on to dijete pokreće na hodočašće prema nebu. Zbog toga se i školjka Jakobove kapice često može vidjeti umjetnički predstavljena u krstionicama ili na krstionicama.