Značenje Cvjetnice: 5 fascinantnih činjenica koje bi svaki katolik trebao znati

Veliki tjedan počinje nedjeljom Muke Gospodnje, također poznatom kao Cvjetnica. Ovaj dan označava Kristov dolazak u Jeruzalem samo nekoliko dana prije njegovog raspeća. Cvjetnica je obilježena posebnim običajima i misnim čitanjima. Priprema nas za sjećanje na Kristovu smrt i uskrsnuće.
Evo pet stvari koje treba znati o Cvjetnici!
1) Značenje palmi na Cvjetnicu Palme simboliziraju mir i pobjedu. U Isusovo je vrijeme bio običaj da ljudi odaju počast polaganjem palminih grana—ili čak odjeće—pred ljudima kojima se duguje veliko poštovanje. Evanđelje po Ivanu govori o tome kako je Isus dočekan u gradu samo nekoliko dana prije svoje smrti: “Kad je veliko mnoštvo koje je došlo na blagdan čulo da Isus dolazi u Jeruzalem, uze palmine grančice i iziđe mu u susret, kličući: ‘Hosana! Blagoslovljen onaj koji dolazi u ime Gospodnje, (i) kralj Izraelov.'” (Ivan 12:12-13)
Ako u nedjelju na misi dobijete blagoslovljene palme, nemojte ih baciti ili odbaciti! Umjesto toga, vratite neželjene palme u svoju župu kako biste ih upotrijebili za pepeo za Čistu srijedu sljedeće godine. Prema kanonskom pravu (1171.), s blagoslovljenim predmetima treba se postupati s poštovanjem. Ukoliko postoji potreba za zbrinjavanjem takvih predmeta, oni se moraju zakopati ili spaliti. Direktorij o pučkoj pobožnosti i liturgiji kaže: “Palmine ili maslinove grančice ne bi se smjele držati kao amajlije, ili iz terapeutskih ili magijskih razloga da bi se rastjerali zli duhovi ili da bi se spriječila šteta koju oni uzrokuju na poljima ili u domovima, a sve to može poprimiti izvjesnu masku praznovjerja. „Palmine i maslinove grančice čuvaju se u domu kao svjedočanstvo vjere u Isusa Krista, mesijanskog kralja, i u njegovu Pashalnu pobjedu.“
2) Procesija na Cvjetnicu Na Cvjetnicu vjernici na početku mise dobivaju palmine grančice, nakon čega slijedi procesija. Čineći to, pozivamo nas da ponovimo Isusov dolazak u Jeruzalem. Cvjetnica se kroz povijest Crkve obilježavala na različite načine. Crkva je standardizirala i pojednostavila tradiciju Cvjetnice 1955. S time je došla mogućnost organizirane procesije koja počinje negdje izvan crkve, svečane procesije koja počinje izvan crkve, svečane procesije koja počinje unutar crkve ili nikakve procesije.
3) Ulazak na scenu tijekom mise na Cvjetnicu “Radosni klicanja pri Isusovom ulasku u Jeruzalem, praćeni njegovim poniženjem. Blagdanski krikovi praćeni brutalnim mučenjem. Ovo dvostruko otajstvo prati naš ulazak u Veliki tjedan svake godine, što se odražava u dva karakteristična trenutka današnjeg slavlja: početnoj procesiji s palminim grančicama i svečanom čitanju Muke.” – Papa Franjo (14. travnja 2019.) Na Cvjetnicu duboko zaranjamo u izvještaj svetog Luke o Isusovim posljednjim danima (i trenucima) života na zemlji.
Evanđelje po Luki slušamo u procesiji (Lk 19,28-40) i kasnije u bogoslužju riječi. Evanđelje na Cvjetnicu (Lk 22,14-56) govori nam o:
Isusovoj posljednjoj večeri, agoniji u Maslinskom vrtu, Judinoj izdaji, Isusovom uhićenju i progonstvu, Isusovoj muci i na kraju, čitamo o Njegovom raspeću i smrti.
4) Kristov ulazak u Jeruzalem bio je najavljen u Starom zavjetu “Raduj se jako, kćeri sionska! Kliči od radosti, kćeri jeruzalemska! Gle: tvoj kralj dolazi k tebi, pravedan je spasitelj, oonizni, i jaše na magarcu, na magaretu, mladunčetu magareta.” – Zaharija 9:9
5) Cvjetnica je vrijeme za razmišljanje prije Velikog tjedna Sveti Bernard iz Clairvauxa održao je propovijed o značaju Cvjetnice i izvještaju o Kristovu ulasku u Jeruzalem: “Kako su drugačiji povici: ‘Raspni ga, raspni ga, raspni ga’, a potom: ‘Blagoslovljen Onaj koji dolazi u ime Gospodnje, hosana na visini!’ Kako su drugačiji povici koji ga sada nazivaju ‘Kraljem Izraela’, a zatim će za nekoliko dana govoriti: ‘Mi nemamo kralja osim Cezara!’ Kakav kontrast između zelenih grana i križa, između cvijeća i trnja! Prije! nudili su mu vlastitu odjeću da po njoj hoda, a ubrzo nakon toga skidaju ga s njega i bacaju kocku za njih.”