Da treba prekinuti s praksom dnevne objave brojeva novozaraženih, smatra jedan od najuspješnijih hrvatskih znanstvenika Ivan Đikić. – Samo goli brojevi svaki dan uistinu utječu na obitelji, na ljude, njihovu psihu.
Zavod za javno zdravstvo FBiH dopunio je preporuke za muzeje, galerije i slične izložbene prostore, kina, kazališta i koncertne dvorane, priopćeno je iz ovog zavoda. U svim poslovnim objektima potrebno je primjenjivati mjere sprječavanja širenja COVID-19 kao i u svim drugim aktivnostima.
“Sve osoblje i posjetitelji trebaju nositi zaštitnu masku. Na ulazima u zatvorene prostore postaviti dezobarijere za dezinfekciju obuće i održavati ih redovito. Ograničiti broj posjetitelja koji mogu biti u prostorijama u isto vrijeme, preporučuje se maksimalno 10 -15 osoba na 100 m2.
Preporučuje se fizička udaljenost od 2 metra između svih osoba u svakom trenutku. Osigurati da se ne stvaraju gužve te da se jasne upute o ograničenjima i mjerama postave na sva vidljiva mjesta. Zbog kontrole broja posjetitelja preporučuje se da postoje odvojeni ulaz i izlaz gdje god je to moguće”, priopćeno je. Porast broja zaraženih koronavirusom, kao i samo višemjesečno trajanje pandemije, pokrenulo je raspravu koliko je opravdano dnevno objavljivanje broja zaraženih.
Da treba prekinuti s praksom dnevne objave brojeva novozaraženih, smatra jedan od najuspješnijih hrvatskih znanstvenika Ivan Đikić. – Samo goli brojevi svaki dan uistinu utječu na obitelji, na ljude, njihovu psihu. Mislim da se to može promijeniti i da bi bilo bolje da imamo općenitije obavještavanje javnosti – izjavio je nedavno Ivan Đikić.
Drugačijeg su mišljenja ministar zdravstva RH Vili Beroš i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo RH Krunoslav Capak. Oni su kategorički za objavljivanje izvješća. Nisu podijeljeni samo stručnjaci, podijeljeni su i građani. Jedni smatraju da izvješća nisu detaljna i da se trebaju objaviti detaljniji podaci, dok drugi tvrde da se previše informacija pušta u javnost.
Da se pitanje s pravom postavlja, govori i to da se od početka pandemije do danas najveći broj ljudi javljao psiholozima zbog anksioznosti i depresije, kazala je predsjednica Društva psihologa Distrikta Brčko Nataša Jovanović. Navela je da je u BiH povećana kupnja antidepresiva.Rast broja zaraženih posljednjih dana nije evidentan samo u BiH, sve zemlje u Europi imaju isti problem.
www.medjugorje-news.com/vecernji.ba