Sveti Marko, evanđelist
Danas slavimo svetoga Marka, evanđelista. O njemu ne znamo puno. Znamo da je sv. Marko pratio Pavla i Barnabu na prvom Pavlovom misijskom putovanju. Prema predaji, nakon što je napustio Pavla, otputovao je sa svetim Petrom u Rim kao njegov svojevrsni tajnik. Prema Petrovu kazivanju ondje je napisao svoje evanđelje.
Njegovo evanđelje je prema mišljenju stručnjaka prvo zapisano od sva četiri evanđelja. Jedna legenda tvrdi da mu je lađu, dok je propovijedao evanđelje duž obala Jadrana, zahvatila snažna oluja. Oluja ga je nasukala među otočiće i sprudove, gdje mu se javio anđeo i rekao mu da će na tom mjestu nastati veliki grad njemu na čast. Nakon četiri stoljeća izbjeglice s kopna na tome su mjestu utemeljili Veneciju. Nakon misijske djelatnosti na Jadranu, Marko je prema predaji pošao u Libiju, gdje je dvanaest godina propovijedao evanđelje. Zatim se uputio u Aleksandriju, gdje je ustanovio tamošnju crkvu. U istome je gradu podnio i mučeništvo.
Nakon nekoliko stoljeća mletački su trgovci ukrali njegovo tijelo iz Aleksandrije, te ga sakrivenog u tovaru ribe, prenijeli u Veneciju. Marko je tako postao zaštitnikom Venecije, gdje mu je u čast podignuta velebna crkva, a Mlečani su uzeli njegov simbol, krilatog lava, za svoj grb. Ovaj se simbol, krilati lav koji u ruci drži knjigu na kojoj piše: „Pax tibi, Marce, evangelista meus!“ ili na hrvatskom: „Mir tebi, Marko,, moj evanđelistu!“, postao čest prikaz u mletačkoj umjetnosti. Šećući našim dalmatinskim gradovima, koji su u srednjem vijeku bili pod vlašću Venecije, često na gradskim vratima, zidinama ili javnim građevinama možemo vidjeti upravo ovaj simbol.
Ukoliko mu se u šapama nalazi otvorena knjiga s natpisom, Venecija je u vrijeme podizanja spomenika bila u miru, ukoliko u šapama drži zatvorenu knjigu, znači da je Venecija u to vrijeme bila u ratu. Krilati lav jedan je od simbola četvorice evanđelista. Marku je pripisan jer on svome evanđelju naglašava Isusovo porijeklo iz Davidove loze, koji je kraljevski potomak, „Lav iz plemena Judina“. U nekim našim krajevima na današnji se dan blagoslivlje mlada pšenica i polja.