CRKVAPAPA FRANJO

Papa Franjo: Svijetu je danas više nego ikada potreban mir

Papa Franjo je poslao poruku Odboru “Nazarat” koji već deset godina, nakon što je ISIS protjerao kršćane iz doline Ninive u Iraku, promiče molitvu krunice, svakog 20. u mjesecu, za sve progonjene u svijetu, kršćane, a i druge. Poruke su poslali također Ignace Youssef III. Younan, antiohijski siro-katolički patrijarh te župnik latinske zajednice u Alepu u Siriji

Papa Franjo zahvaljuje katolicima u talijanskom gradu Riminiju što svakog mjeseca mole krunicu na gradskom trgu i poziva kršćane da šire Evanđelje mira, čak i kada su suočeni s progonima.

Riječ je o inicijativi molitve, razmjene svjedočanstava i prikupljanja pomoći pod geslom „Apel čovječanstvu“, koja je usmjerena prema progonjenim kršćanima, posebice na Bliskom istoku, te svim progonjenima u svijetu.

Već 10 godina katolici se okupljaju u sjevernotalijanskom gradu Riminiju svakog 20. dana u mjesecu na glavnom gradskom trgu da bi molili krunicu za mir.

U povodu obilježavanja te obljetnice, papa Franjo poslao je poruku Odboru za progonjene kršćane „Nazarat“, koji organizira mjesečnu molitvu krunice koja se proširila u trinaest gradova te 27 samostana diljem svijeta.

U danas objavljenoj poruci, Papa je zahvalio odboru „Nazarat“ za pažnju prema „braći i sestrama koji žive u zemljama pogođenima strašnim sukobima“.

„Hvala vam za svjedočanstvo ljupkog milosrđa, blizine, napose udioništva u patnjama stanovništva ranjenog nepravdom, ugnjetavanjem, mržnjom i pohlepom“, poručio je.

Sveti je Otac iskoristio ovu priliku i da potakne sve kršćane na naviještanje i dijeljenje radosne vijesti mira cijelom čovječanstvu. Nada se da će molitelji „nastaviti promicati kulturu dobrodošlice, uključivog bratstva i poštovanja prema svima, uz pomoć Marije Pomoćnice.

„Neka ona – zaključio je – zapali svjetlo nade u našoj duši da se osmjelimo za budućnost mira i sklada.“

Poruku u povodu obljetnice uputio je i antiohijski siro-katolički patrijarh Ignacije Josip III. Younan. „Duboko sam zahvalan – poručio je moliteljima – za vašu solidarnost i iskreno suosjećanje s vašom braćom i sestrama progonjenima do mučeništva zbog ljubavi prema Isusu“. Molitvenu inicijativu nazvao je „hrabrim okupljanjem“ jer molitvu za mir donosi na ulice, piše Vatican News.

Moja siro-katolička Crkva u Antiohiji „mnogo pati“ – napisao je patrijarh, podsjećajući na „zločinačko iskorjenjivanje“ kršćana iz Ninivske ravnice u Iraku, koje su između 6. i 7. kolovoza prije deset godina izvršili pripadnici samozvane Islamske države. „Mnogi su sada raspršeni po cijelom svijetu“, istaknuo je antiohijski siro-katolički patrijarh, pozvavši da budu „postojani u vjeri i nadi“.

U „Nazarat“ je stiglo pismo i iz Alepa, od fra Bahjata Karakacha. Franjevac, župnik latinske zajednice, opisao je nasljeđe od otprilike trinaestogodišnjeg rata u Siriji. „Danas su se tamni oblaci rata, nasilja i razaranja, nelegitimne okupacije i oblika vjerskog ekstremizma skupili nad ovom regijom“, u „ravnodušnoj ili suučesničkoj šutnji mnogih, posebice onih koji imaju moć nešto učiniti, a ne čine“.

Mi „još uvijek živimo u vrlo teškim uvjetima“ i gotovo svi napori mjesne Crkve usmjereni su na „poticanje mladih da ostanu u našoj zemlji i budu proaktivni u doprinosu njezinom ponovnom oživljavanju“, napisao je fra Bahjat.

Stoga cijeni molitvu za mir na gradskim trgovima te je pozvao molitelje da ne stanu. „Dragocjen je dar za nas, koji se često osjećamo zaboravljenima od svijeta, imati brižne ljude poput vas koji misle na nas i marljivo rade da bi nam pomogli“, napisao je alepski župnik. Dodao je da je to progonjenim kršćanima poticaj da nastave svoju svakodnevnu borbu i na sve načine pokušaju prevladati goleme poteškoće za opstanak, „kako materijalne, tako i identiteta tisućljetne zajednice kojoj prijeti izumiranje“.

„Vaša blizina pravi je dar zajedništva u Kristu, zajedništva koje nadilazi sve granice stvorene mržnjom i ravnodušnošću“, poručio je u pismu o. Karakach.

Inicijativa krunice u Riminiju počela je spontano nekoliko dana nakon što je ISIS protjerao kršćane iz Ninivske ravnice. U nekoliko sati, 125 tisuća kršćana bilo je prisiljeno napustiti svoje domove krenuvši prema unutrašnjem Kurdistanu, a još ih je 110 tisuća ostalo kao izbjeglice na području Erbila i Dohuka. Domove kršćanskih obitelji islamski militanti obilježavali su početnim slovom riječi Nazarat, što znači Nazarećanin. Dvadesetoga kolovoza na središnjem trgu u Riminiju okupilo se nekoliko stotina ljudi da bi molili krunicu za te kršćane, poslušali svjedočanstva i prikupili pomoć. Do sada je, u deset godina, inicijativa „Nazarat“ prikupila nekoliko desetaka tisuća eura pomoći za potporu stotinama ugroženih obitelji, posebice u Siriji i Iraku.

„Ova je molitva potvrda Gospodstva Krista koji može učiniti sve nad svakim od nas“, piše u priopćenju odbora „Nazarat“. „Ovo je početak naše preobrazbe. Molitva je najmoćniji alat za mijenjanje povijesti“, istaknuli su molitelji.

Ovoga 20. kolovoza u molitvi na trgu pridružit će im se i biskup Riminija Nicolò Anselmi.

www.medjugorje-news.com

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Molimo Vas ugasite AdBlock-er