VJERA I DUHOVNOST

Najpoznatiji ateist u posljednjih 100 godina šokirao svijet priznanjem, Bog…

Antony Flew nesumnjivo je bio najistaknutiji ateistički filozof u posljednjih 100 godina. Razvio je izvornu i uređenu ateističku doktrinu, dao nove argumente protiv teizma. Ušao je u panteon najvećih filozofa ateist kao što su D. Hume, A. Schopenhauer, L. Feuerbach i F. Nietzsche. Stoga je njegovo obraćenje nesumnjivo bio veliki događaj.

Antony Flew rođen je u Londonu 1923. godine, a odrastao je u Cambridgeu. Otac mu je bio metodički pastor, predavao je teologiju Novog zavjeta na metodističkom fakultetu u Cambridgeu i dugi niz godina bio je njegov rektor. A. Flew je priznao da je kao dječak bio marljiv i iskren kršćanin, ali ne baš revan. Molitve i odlazak u crkvu smatrao je opterećujućom dužnošću. Do kraja srednje škole Antonije je izgubio vjeru u Boga. Priznao je: “Domaće okruženje u kojem sam odgojen ulio mi je revnost za kritička ispitivanja, što me na kraju natjeralo da odbacim vjeru svog oca” ( Bog postoji , str. 39).

Jedan od glavnih razloga odbijanja A. Flewe vjere u Boga bio je problem postojanja zla. Mladić je tvrdio da je postojanje svemoćnog i punog ljubavi Boga nespojivo s očitovanjem zla i patnje u svijetu. Dječak je dugo skrivao ateizam od roditelja. O svom odlasku od vjere obavijestio ih je tek u siječnju 1946. godine.

Antony je stupio na Sveučilište Oxford 1942. Poziv na služenje vojnog roka prekinuo je njegovo obrazovanje. No, redovni studij nastavio je u siječnju 1946. Diplomske ispite položio je s najvišom ocjenom 1947., a godinu dana kasnije počeo je predavati na koledžu Christ Church u Oxfordu. A. Flew je bio impresioniran znanjem i erudicijom poznatog književnika CS Lewisa, kojeg je mnogo puta sreo na Oxfordu. Smatrao ga je najuvjerljivijim kršćanskim apologetom.

U Oxfordu je Antony upoznao svoju buduću suprugu Annis Donnison. Iako Flew nije vjerovao u Boga, poštovao je moralna načela koja je dobio od roditelja. Prije vjenčanja nikada nije pokušao imati odnos sa svojom zaručnicom, jer je bio uvjeren da je predbračni i izvanbračni odnos moralno zlo. Strpljivo je čekao nekoliko godina da Annis završi studij, pa su se tek tada vjenčali.4.9KColin Powell has died of COVID complications

Godine 1950. Antony je počeo raditi kao profesor moralne filozofije na Sveučilištu u Aberdeenu. Nakon četiri godine preselio se u Englesku i preuzeo odsjek filozofije na sveučilištu Keele, gdje je predavao 17 godina.
U siječnju 1973. pridružio se Sveučilištu Reading, gdje je radio do kraja 1982. Zatim je šest godina, do umirovljenja, predavao na Sveučilištu Bowling Green.

Profesora Flewa fascinirala su tri velika filozofska pitanja: Bog, sloboda i besmrtnost. Kao ateist A. Flew je tvrdio da: „1. Znam da Bog ne postoji; 2. Sklon sam vjerovati da svemir nema početak ni kraj; zapravo, ne znam niti jedan dobar razlog da sumnjam u istinitost bilo koje od ovih hipoteza; 3. Uvjeren sam da su živi organizmi evoluirali iz nežive tvari u izuzetno dugom vremenu ”(ibid., Str. 97).

Na jednoj debati s religioznim znanstvenikom dr. Flew je iznosio svoje poznate ateističke argumente. Ovaj religiozni znastvenik uputio je Flewu pitanje, odnosno dva. “Gospodine Flew, ja u ruci držim Bibliju. Gdje je nastala ova knjiga?”

Dr. Flew je odgovorio: “Nastala je u tiskari, naravno.”

“U ovoj se knjizi nalazi informacija, što znači da je knjiga nastala u umu pisca, a ne u tiskari. Slažete li se? “, odgovorio je i upitao ga znanstvenik.

Dr. Flew se složio: “Da, u pravu ste, ta knjiga je nastala u umu pisca.”

A onda je uslijedilo drugo pitanje na koje dr. Flew nije znao odgovor.

“Gospodine Flew, pošto svi živi organizmi imaju u sebi vrlo složenu informaciju, zapisanu u genima, u čijem je umu nastala ta informacija?”

Zašutio je i nakon nekog vremena okrenuo na drugu temu… Pitanje je ostalo neodgovoreno, što je šokiralo njegove pristaše.

Tijekom devet mjeseci nakon rasprave dr. Flew je razmišljao o pitanju na koje nije znao odgovor. Njegov moto, kojim je učio studente tijekom više godina, glasio je: “Treba slijediti činjenice bez obzira na to kuda te one odvedu.”

Bog postoji
Tijekom svog akademskog djelovanja često je vodio javne rasprave s filozofima drugih stavova. U svibnju 2004. održana je javna rasprava na sveučilištu u New Yorku, na kojoj su sudjelovali Antony Flew, izraelski znanstvenik Gerald L. Schroeder (autor najprodavanijih knjiga o znanosti i vjeri, osobito The Science of God) i škotski filozof John Haldane .

Svi su očekivali živu raspravu između najpoznatijeg ateista i dvojice znanstvenika koji su vjerovali u Boga. Na samom početku konferencije, na veliko iznenađenje svih, prof. A. Flew je izjavio da je odbacio ateizam i prihvatio postojanje Boga.

On je rekao: „Sada vjerujem sada, da je svemir bio pozvan u postojanje beskonačne inteligencije. Vjerujem da zamršeni zakoni koji upravljaju svemirom otkrivaju ono što su znanstvenici nazvali Božjim umom. Vjerujem da život i njegova reprodukcija započinju u Božanskom izvoru ”.

Tijekom rasprave, znanstvenik je ustvrdio da najnovije istraživanje o početku života ukazuje na postojanje kreativne Božje inteligencije. Izjavio je kako je DNK istraživanje “otkrilo toliko nevjerojatnu složenost struktura potrebnih za proizvodnju života da, po mom mišljenju, to dokazuje da je kombiniranje ovih nevjerojatno različitih elemenata na takav način da zajedno rade morala biti obavljeno inteligencijom. Riječ je o kolosalnoj složenosti svih ovih elemenata i izvanrednoj suptilnosti načina na koji zajedno rade. Šansa za slučajnu kombinaciju ova dva aspekta jednostavno je zanemariva. Sve je stvar ogromne složenosti koja proizvodi te učinke i ostavlja mi dojam nečega što je stvorila Inteligencija ”(ibid., Str. 104).

“Napravio sam značajan zaokret “, priznao je Flew, “naime, nakon više od šezdeset godina priznavanja ateizma, javno sam objavio da sam promijenio klupske boje. U isto vrijeme, iako sam gledao s drugog gledišta, s istim zalaganjem i pravednošću, nastavio sam igrati, da tako kažem, istu igru ​​”.

Odbijanje ateizma od strane prof. Flewa je bila šokantna vijest za sve i izazvala je pravu histeriju među ateistima. Bilo je komentara punih fanatične mržnje i potpune netolerancije. Mnogi su znanstvenici, međutim, izrazili zahvalnost za intelektualnu iskrenost istraživača.

Profesor Alvin Plantinga je napisao: „Ovo je dobar dokaz iskrenosti profesora Flewa. Iako je toliko godina odbacivao ideju o Stvoritelju, mogao je priznati da je više toga govorilo u prilog suprotnom stavu”.

A. Flew, nakon 60 godina braneći ateistički svjetonazor, napustio ga je jer suvremena znanost predstavlja tri aspekta prirode koji ukazuju na postojanje Boga. Istraživač je napisao da je prvi aspekt da se priroda pridržava zakona. Drugi aspekt je život, odnosno inteligentno organizirana i svrhovita bića nastala iz materije. Treći aspekt je samo postojanje prirode”.

Antony Flew postavio je ključno pitanje ateistima, svojim bivšim kolegama: “Za koji biste mogući ili nemogući događaj smatrali da bi vas natjerao da barem razmotrite mogućnosti višeg uma?”. Profesor A. Flew održao je svoju intelektualnu iskrenost tijekom svojih filozofskih istraživanja.

“Moj način da otkrijem Boga”, napisao je, “i dalje je hodočašće razuma. Pratio sam svoj um kamo god me vodio. I to me navelo da prihvatim postojanje neovisnog, nepromjenjivog, nematerijalnog, svemogućeg i sveznajućeg Bića ”.

www.medjugorje-news.com

Izvor
vjera

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button