HERCEGOVINAVIJESTI

Lijepe vijesti:Tvornica “Lasta” Čapljina poprima novi izgled, probna proizvodnja u veljači ili ožujku

Dok ekonomska slika u Bosni i Hercegovini postaje sve teža i sumornija, na jugu naše zemlje privode se kraju radovi na rekonstrukciji tvornice keksa i vafla ”Lasta” Čapljina za čije se proizvode već osigurava i izvoz na velika europska tržišta.

Veliki dio rekonstrukcijskih radova na hercegovačkoj tvornici je završen i građevina već poprima karakteristike modernog objekta, piše Klix.ba.  Voditelj gradilišta Josip Čutura kaže da se radovi izvode planiranom dinamikom.  “Obnovljen je krov, fasada na silosu i na objektu, te su postavljeni zlatni paneli. Istovremeno se postavljao stiropor fasada na ostale dijelove objekta, te se gradila rampa za gotov proizvod. Ali nam je glavni zadatak prije jesenjih kiša bio riješiti odvodnju objekta jer ako nam u ono što napravimo dospije voda, ponovno ćemo se vratiti na početak. Tako da je to već gotovo, sva odvodnja oborinska je riješena i zadovoljni smo urađenim poslom”, objašnjava Čutura za Klix. 

Ističe kako ima još dosta radova na rekonstrukciji tvornice koja se obnavlja iz temelja, ali po njegovim riječima, građevinski radovi će biti gotovi do kraja godine, kako je i planirano. “Nama je prije zimskog vremena bilo važno samo da uđemo u objekat, jer bez obzira na vremenske prilike mi možemo nastaviti s radovima, tako da smo tome vrlo blizu”, kaže Čutura. Kaže kako se paralelno radilo više poslova na rekonstrukciji tvornice i da je na gradilištu po nekoliki radnih ekipa od samog početka, pa se tako već u nekim dijelovima tvornice izvode i unutarnji radovi, među kojima je trenutno definiranje uredskih prostorija. “Važno je za sada da je samo područje proizvodnje u objektu završeno i što se tiče krova i fasade. Ostalo je samo da se izradi industrijski pod i strojevi mogu ući u taj dio, a onda ostaju elektroinstalacije i vodne instalacije, a to se može naknadno raditi jer sve ide po stropu”, pojasno je Čutura.

Stanjem na gradilištu zadovoljan je i Petar Ćorluka, vlasnik grudske “Violete” koji je kupio čapljinsku “Lastu” i odlučio je iz temelja promijeniti i modernizirati, te slasne delicije izvoziti na velika europska tržišta. “Za sada sve ide prema planu. Dogovorili smo svu tehnologiju i s instalacijom počinjemo u drugom ili trećem mjesecu. Tada počinjemo s probnom proizvodnjom. Sva tehnologija je dogovorena s najpoznatijim njemačkim proizvođačima i do sada je potvrđeno oko 10 milijuna eura samo za strojeve”, kaže Ćorluka. Pojašnjava kako nitko ne može predvidjeti kojom dinamikom će se uspostaviti proizvodnja, ali prema nekim parametrima, očekuje da polovicom naredne godine bude u punom jeku.

Tvrdi da se delicije već uveliko i odavno spremaju, te nagovještava kako će uz poznate Lastine štrudle, desert štapiće i krem štapiće sa poboljšanom kvalitetom recepture i pakiranja, na tržište izaći s inovativnim proizvodima koji će biti iznenađenje svima. “Nastojat ćemo da bude nešto poboljšanih starih proizvoda, ali tu su i inovacije, novi proizvodi. S tim trebamo iznenaditi tržište”, kaže Ćorluka. Zbog toga se, kako pojašnjava, sve radi pažljivo i planski. Tako će, kada se instalira oprema, po uputama proizvođača opreme definirati i radna mjesta, te provoditi obuku radnika. Ipak, o broju radnika je po njegovim riječima sada nezahvalno govoriti, jer iako je kapacitet veći nego što je bio ranije, tvorni caće biti opremljena najsuvremenijim strojevima koje će mnoge poslove raditi same. “Mi se već pripremamo za izvoz na veliko europsko tržište, koliko ćemo uspjeti, to ovisi od prodaje. Ne bismo se zalijetali s brojem radnika, jer ovisi hoće li se raditi u jednoj, dvije ili čak tri smjene. Kapacitet prijašnje Laste je bio blizu 10 tisuća tona, a mi ćemo raditi 15 tisuća tona, ali radit ćemo onoliko koliko možemo prodati, a ne koliko možemo proizvesti, tako da je tu veći kapacitet s manjim brojem ljudi”, pojasnio je Ćorluka. Dodaje kako mu je cilj da se tvrtka širi, raste, zapošljava i dijeli dobre plaće.

Načelnik Čapljine Smiljan Vidić podsjeća da je “Lasta” Čapljina jedan od simbola toga grada i smatra da je nakon stečaja dobila najboljeg investitora. “Siguran sam da neće na tržište izaći dok ne budu imali vrhunski proizvod, a onda će sasvim sigurno zauzeti značajno mjesto. Na početku je Petar Ćorluka govorio kako planira uložiti oko 20 milijuna maraka, a ono što je meni i svima koji žive u Čapljini bilo jako važno jeste i to da je on otkupio ne samo prostor i neke prostorije, nego je kupio i brend, odlučan da se nastavi s proizvodnjom keksa i vafla. Investicija od 20 milijuna maraka koju je planirao sad je već narasla na 30 milijuna i on sve što radi, zbilja radi odlično. Nabavit će najbolje strojeve i dovesti provjerene ljude s iskustvom i krenuti s probnom proizvodnjom, te raditi dok ne dobiju vrhunski proizvod”, kaže Vidić.

Dodaje kako će na tom proizvodu pisati “Lasta” Čapljina što će biti i promocija ne samo Čapljine nego čitave Bosne i Hercegovine.

www.medjugorje-news.com/vecernji.ba

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Također pročitajte
Close
Back to top button

Adblock Detected

Molimo Vas ugasite AdBlock-er