Krunica sv. Josipa
Krunica sv. Josipa moli se na Gospinu krunicu od pet desetica. Prema katoličkoj predaji, smatra se da je sv. Josip umro u rukama Isusa i Marije, te se zbog toga smatra uzorom pobožnog vjernika koji prima milost u trenutku smrti, te zagovornikom obitelji, očeva, trudnica, bolesnih i umirućih, putnika , doseljenika, obrtnika, inženjera i općenito radnika.Sv. Josipu posvećen je i mjesec ožujak, a kao njegov dan posvećena mu je srijeda.
Sv. Josipa primjer je povjerenja u Boga i predanog vršenja Božje volje. Bog, preko anđela, priopćava Josipu svoju volju i Josip tada spremno mijenja svoje vlastite ljudske planove o sebi, o Mariji i Isusu i njihovom zajedničkom životu, te ne oklijevajući usklađuje svoje želje i zamisli s voljom Božjom.
KRUNICA SV. JOSIPA
Moli se na Gospinu krunicu od pet desetica.
Na križić se moli Vjerovanje.
Na pojedinačnom zrncu između desetica – Očenaš, odnosno Slava Ocu…
Umjesto Zdravo Marijo moli se:
Zdravo Josipe pravedni, /zaručniče svete Bogorodice, /djevičanski Oče Isusa Krista, (otajstvo…)
Sveti Josipe, moli za nas /da po tvome primjeru sveto živimo /i u nebu vječno blaženstvo zadobijemo. Amen./
Na prva tri zrnca dodaje se:
- koji neka nam umnoži vjeru
- koji neka nam učvrsti ufanje
- koji neka nam usavrši ljubav
Otajstva po deseticama:
- Kojeg si žarko volio.
- Koji je tebe slušao i ljubio.
- Za koga si marljivo radio.
- Koji je tebi u poslu pomagao.
- Koji je uza te bio kad si umirao.
Umjesto o moj Isuse moli se:
O mili, blagi, strpljivi i ponizni sveti Josipe uzmi nas sve za svoju djecu i budi nam uvijek dobar i vjeran otac. Amen.
Na kraju krunice
Bože Oče, nestvorena tvoja Riječ udostojala se u tišini zaodjenuti slabom ljudskom naravi u skrovitosti nazaretskog doma u kojem je sveti Josip bio glavar; po njegovu zagovoru stišaj u nama buku strasti, neurednih nagnuća, da svojim govorom častimo samo Tebe, koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen.