Koja je razlika između crkve i katedrale? Ne biste nikad pogodili
Crkva i katedrala se obje koriste za označavanje mjesta u kojimu se odvija katoličko bogoslužje, no za neke može biti zbunjujuća razlika između ta dva pojma.
- Smiju li se osobe koje nisu katolici pričestiti na misi?
- Kratka molitva sv. Josipu za bolesne
- Zapitajte se koji je pravi razlog zbog kojeg se pričešćujete na misi
- Talijanski biskup negira promjenu politike o ređenju homoseksualaca
- Molitva koju Isus i Gospa uvijek čuju: Devetnica Gospi od Svete Krunice
Kako objašnjava Aleteia, katedralom se naziva crkva koja je “središnjica” jedne dijeceze, gdje biskup inače slavi velika liturgijska slavlja. Katedrala je dobilo ime po biskupovom stolcu, koja se inače zvala katedra (lat. stolac). Biskup na njoj sjedi kada slavi misu u katedrali.
Svaka dijeceza najčešće ima jednu katedralu (iako, recimo Đakovačko-osječka nabiskupija ima i konkatedralu u Osijeku). Najčešće je katedrala i među najstarijim crkvama na tome području, no to ne mora uvijek biti slučaj.
Pojam crkve se koristi najčešće u odnosu na bilo koju fizičku građevinu u kojoj se kršćani okupljaju na javno štovanje. Stoga je i katedrala crkva, no nije svaka crkva katedrala.
Također postoji i razlika između crkve i Crkve, a u tom razlikovanju nam može pomoći i Katekizam Katoličke Crkve. “U kršćanskom govoru riječ »Crkva« označuje »liturgijsku skupštinu«, ali također i mjesnu zajednicu ili sveopću zajednicu vjernika. Ta su tri značenja zapravo neodvojiva. »Crkva« je narod koji Bog okuplja u cijelom svijetu. Ona postoji po mjesnim općinama, a ostvaruje se u liturgijskom skupu, posebice euharistijskom. Ona živi od Riječi i od Tijela Kristova, postajući tako i sama Tijelom Kristovim” (KKC 752).
medjugorje-news.com/hkm.hr