SVJEDOČANSTVAVJERA I DUHOVNOST

Kako je sveti Franjo Asiški doveo ovog bivšeg muslimana do Krista

Djamel Guesmi pretrpio je akademski neuspjeh, često je završavao u policijskim postajama i bavio se muškom prostitucijom. Predstava o životu svetog Franje Asiškog promijenila mu je život.

Djamel je odabrao Krista nakon što je slučajno u predstavi upoznao “Poverella”, svetog Franju. Ovaj glumac i redatelj, sada i osnivač kazališne družine, daleko je dogurao, po vlastitom mišljenju. “Osjećam se kao da sam primio čudo”, rekao je za portal Aleteia. Čudesno spašen od samoće, napuštenosti i isključenosti: da, Djamel je doista dobio čudo. On je živi dokaz da vjera spašava.

Teško djetinjstvo

Rođen u Beču 1959. od alžirskih roditelja koji su pobjegli od rata za neovisnost, Djamel Guesmi odrastao je u diskretnoj muslimanskoj obitelji. Roditelji mi nisu ništa nametali. Bili su vjernici, ali nam nisu pokušavali nametnuti nikakvu luđačku košulju, ganuto se prisjeća Djamel. Dok je rastao, dječak se borio sa svojim akademskim poteškoćama. Odabran za strukovni tečaj u šestom razredu, teško se izražavao i patio je od mucanja. Nije znao čitati ni pisati i nikada nije diplomirao. Osjećaj neuspjeha koji ga je obuzeo nikada ga nije pustio, unutarnji krik koji opisuje kao “tihi užas”. Djamel je kao tinejdžer išao od jedne do druge policijske postaje, optužen za djela za koja je tvrdio da nije kriv: provale, krađa novčanika, grupno seksualno zlostavljanje mlade djevojke… Za prvu je dobio uvjetnu zatvorsku kaznu. dva kaznena djela, ali za treće nije osuđen.

Bijeg od kuće

Sa 16 godina prošao je točku bez povratka. Mladić je odlučio ostaviti sve i bez ikakvog plana krenuti u Pariz. Otišao je ne osvrćući se i ne rekavši obitelji koja ga je proglasila nestalim. “Došao sam u takvu slijepu ulicu da mi je bijeg bio jedini spas”, objašnjava. “Nisam imao društvenih veza, nikakve profesionalne perspektive. Bio sam sam. Ali znam da mi je već tada u prilog djelovala zaštitnička ruka, iako to još nisam znao.” Djamel je pokušao pronaći put za sebe u vrevi Pariza, ali se našao odvučen niz vijugavu cestu muške prostitucije. Droga je bila uobičajena u tom okruženju. Iako prvo nije uspio izbjeći, duboki unutarnji nagon spriječio ga je da padne u zlouporabu droga. “Kad su mi ponudili heroin, rekao sam sebi: ‘Dotaknem li ga, umrijet ću’. I na djelić sekunde ukazalo mi se očevo lice. Odmaknuo sam se. Ova spasonosna suzdržanost mi je dokazala da sam još uvijek svjestan dobrog i pogrešnog unatoč mukama.”

Spašen Kristovim “Poverellom”

Često je ulazio u crkve, i u njima se zadržavao, ponekad i dugo. “Tamo sam pronašao neobjašnjivu slatkoću”, kaže, a glas mu se odjednom slomi. “Nisam razumio Krista, nisam vidio vezu između ove vedrine i Križa. Ali kako je to bilo slatko!”

Nakon sedam godina niza povremenih poslova, Djamel je ušao na tečaj glume u školi koju vodi francuski glumac i redatelj Jean-Laurent Cochet. “Imao sam na umu ideju da napravim nešto javno. Nisam siguran što me dovelo ovdje”, smiješi se Djamel. “Bio je to potpuno strani svijet, a ja sam i dalje imao velikih poteškoća s govorom i čitanjem.” Mladić se ozbiljno prihvatio učenja francuskog, bilježio je riječi koje nije razumio, zgrabio rječnik i učio ih napamet. “Kazalište me izliječilo od osjećaja da sam živ zazidan”, kaže Đamel. Njegovo je mucanje nestalo, a govor mu se oslobodio. U želji da razumije reference na kršćanstvo kojima francuska književnost obiluje, Djamel je čitao Evanđelja. A onda, jednog dana, doživio je otkrivenje.

Otkrivanje “Jadnog malog čovjeka”

U dobi od 24 godine Djamel je otkrio dramu Jacquesa Copeaua Le Petit Pauvre (“Povjerello” ili “Jadnik”), izravno inspiriranu biografijom asiškog sveca Johannesa Jørgensena. „Ispod površine sam pronašao Kristovo lice“, kaže Djamel. Franjine su riječi bile toliko snažne da sam odmah bio dirnut. Osjećao sam mu blizinu. Rekao sam sebi: Franjo je krenuo Kristovim stopama, pa ako i ja krenem njegovim stopama, i ja ću slijediti Krista. ‘ Bilo je to neobično za malog čovjeka poput mene, jer je to bilo ludilo ljubavi otkriveno u svom svom sjaju. Djamel je odlučio postaviti predstavu koju je prvi put izveo 1988. godine sa svojom družinom u Vézelayu u ulozi Franje. Dvije godine kasnije izveo ju je za papu Ivana Pavla II., u pratnji “kuma” svoje tvrtke fra Pierra.

Nakon dugog putovanja, Djamel je konačno kršten 1997. “Krštenje je osjećaj obnove. Što je bilo, bilo je, ali najvažnije ostaje ono što jest i što će biti. Molitva, Kristov nauk, sakramenti: ja Sve sam primio svojim tijelom, svojim srcem i svojom dušom“, svjedoči Džamel. “Sve što sam doživio nije ništa drugo nego milost. U evanđeljima Krist često govori: ‘Idi, tvoja te vjera spasila. Ja koji sam patio, ja koji sam griješio, moja vjera me spašava. Ne znam gdje je dolazi, i znam da je krhko, ali je tu, i Krist to zna.”

www.medjugorje-news.com

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Molimo Vas ugasite AdBlock-er