Kada je najbolje posijati božićnu pšenicu
Božićna pšenica se najčešće sije od sv. Barbare pa sve do sv. Lucije. Ovaj običaj predstavlja novo življenje, novi kruh te simbolizira svjetlost i nadu. Bez obzira na to koliko dugo se već prakticira, sijati božićnu pšenicu ostaje dragocjeni dio blagdanske tradicije.
Božićna pšenica je uz božićno drvce i božićnu zvijezdu jedan od najljepših blagdanskih ukrasa. Najčešće se sije od sv. Barbare (4. prosinac) pa sve do sv. Lucije (13. prosinac). Ona simbolizira plodnu nadolazeću godinu i novi život. Često nas u nakani da posijemo pšenicu obeshrabri uvjerenje kako je to komplicirano i kako nam taj pothvat zasigurno neće poći za rukom, naročito ako nemamo iskustva u vrtlarskim aktivnostima i u uzgoju kućnog bilja.
Kako bi i vaša božićna pšenica bila što ljepša, bogatija i gušća i tako vam osigurala rodnu godinu, donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći u tome.
Božićna pšenica je simbol plodnosti, novog života i njegove obnove. Samim svojim izgledom daje zelenilo i nadu usred zime i snijega, a služi i kao blagoslov ljetine istodobno ukrašavajući domove za božićne i novogodišnje blagdane.
Prije sijanja, pšenicu je dobro namočiti u mlakoj vodi te je ostaviti preko noći da odstoji. Nakon toga je osušite na papirnatom ubrusu te posijte jer će tako bolje proklijati.
Kakve posude koristiti za sjetvu pšenice?
Pšenicu je najbolje sijati na tanjuriću ili u manjoj posudi za lončanice. Na dno posude stavite malo supstrata. Nemojte štedjeti na sjemenu i prekrijte njime dno posude tako da ne ostane praznog mjesta. Zatim je prekrijte još jednim slojem supstrata. Supstrat je bitan jer održava vlažnost sjemena.
Pšenicu nemojte držati na mjestu koje je previše blizu grijanja jer bi se mogla posušiti. Najbolje ju je staviti pored prozora, na umjereno toplo i svijetlo mjesto.
Prvih nekoliko dana, prije nego što pšenica počne nicati, prekrijte je aluminijskom folijom jer ona čuva vlagu. Čim počne puštati zelene izdanke, uklonite foliju i zalijevajte pšenicu umjereno svaki dan.
Za zalijevanje tanjurića pšenice potrebna vam je otprilike jedna žlica vode, a da bi se tekućina ravnomjerno rasporedila, dobro je upotrijebiti plastičnu bocu s raspršivačem. Pri tome treba paziti da zalijevanje ne bude prekomjerno jer to može dovesti do žućenja izdanaka i propadanja korijena.
Ukoliko pšenica izraste neujednačeno, vrhovi se skraćuju kako bi se poravnala. Običaj je i vezanje ukrasne trobojne vrpce oko pšenice. Pazite da vrpcu ne stegnete prečvrsto nego tek toliko da ostane na mjestu. Božićna pšenica lijep je ukras pod borom i na stolu pa je dobro posijati nekoliko posudica da biste ih kasnije mogli razmjestiti gdje god poželite.