Borite se protiv tjeskobe crpeći snagu i putokaz iz ove slike svetog Antuna
Možemo izvući snagu za vlastite bitke – duhovne i svjetovne tjeskobe – razmišljajući o pobjedama svetog Antuna i zazivajući njegov zagovor. Početak kršćanskog monaštva seže do svetog Antuna Pustinjaka, poznatog i kao sveti Antun opat ili sveti Antun Veliki.
Đavao je nedvojbeno bio dobro svjestan neizrecivih milosti koje će generacije redovnika donijeti Crkvi slijedeći primjer svetog Antuna, pa je nemilosrdno progonio siromašnog redovnika, kako je ispričao Antunov životopisac, sveti Atanazije.
Jedna slika, Lelija Orsija iz 16. stoljeća, pokazuje put. Ovo iskušenje svetog Antuna prikazuje ga kako spokojno razmišlja o Svetom pismu, njegova smirena duša osvjetljava špilju, dok ga zvjerski demoni muče iz tame. To je sjajna ikona za suočavanje s depresijom i tjeskobom, jer sv. Antun zna gdje treba fokusirati svoje oči. Njegov smireni centar oslabljuje demone koji bezuspješno traže njegovu pozornost.
Groteskna stvorenja lijevo i gore lijevo od slike imaju isplažene jezike i možemo zamisliti podlost koju prskaju… ili jednostavnom glupošću djetinjaste poruge pokušavaju odvratiti sveca? Bez obzira na njihovu strategiju, ne uspijevaju. Svetog Antuna obavija svjetlo i postaje svjetlo, tako da iako demoni nisu otjerani, njihova se moć gasi.
Zanimljiv detalj je svinja s Antunove desne strane. Malo stvorenje gleda s platna, kao da su mu demoni koji progone njegovog gospodara dosadili ili čak zabavni. Sveti Antun opat se prikazuje sa svinjom zbog raznih predaja, piše Aleteia
Jedna značajna poveznica je jedno od njegovih pokroviteljstava. Srednjovjekovni bolničari sv. Antuna brinuli su se za siromašne u urbanim sredinama. Kako bi financirali svoju dobrotvornu organizaciju, uzgajali su svinje, što je dovelo do toga da je Antun često prikazan u umjetnosti sa svinjom. Ali isto tako, predaja govori o svinji koju je izliječio, kao i o životinjama koje su mu pomogle održati molitvene sate. Osobito je u Španjolskoj sveti Antun Opat priznat kao zaštitnik i zaštitnik životinja, a za njegov blagdan ili dan poslije životinje se donose svećeniku na blagoslov.