Veliki svetac otkriva: Kako pomoći dušama u čistilištu da uđu u raj
Studeni je mjesec koji Katolička Crkva posvećuje dušama u Čistilištu. Također je dobro vrijeme da se prisjetimo da smo grešnici i da moramo pripremiti i ojačati vlastite duše.
Jeste li znali da Katekizam uči:
„Svi koji umru u Božjoj milosti i prijateljstvu, ali još uvijek nesavršeno pročišćeni, doista su sigurni u svoje vječno spasenje; ali nakon smrti prolaze kroz pročišćenje, kako bi postigli svetost potrebnu za ulazak u radost neba” (KKC 1030).
Ovo razumijevanje oživljeno je u ovom pismu C.S. Lewisa u kojem on piše svom izmišljenom prijatelju Malcolmu: Naše duše zahtijevaju čistilište, zar ne? Ne bi li srce slomilo kad bi nam Bog rekao: „Istina je, sine moj, da tvoj dah smrdi i da tvoje krpe kapaju od blata i sluzi, ali mi smo ovdje dobrotvorni i nitko te neće grditi s tim stvarima, niti udaljiti se od tebe. Uđi u radost”? Ne bismo li trebali odgovoriti: “S pokornošću, Gospodine, i ako nema prigovora, radije bih da me prvo očiste.” “Moglo bi boljeti, znaš.”— “Čak i tako, Gospodine.”
Studeni je pravi mjesec za pomoć siromašnim dušama u čistilištu. Postoje čak i posebni načini na koje im Crkva daje čast i pomoć ovog mjeseca. Na primjer, katolici koji su u stanju milosti, koji pobožno posjećuju groblje tijekom prvih osam dana studenoga i mole se za pokojne mogu dobiti „puni oprost koji se odnosi samo na duše u čistilištu. Dok molimo za Duše Svete u Čistilištu, naše vlastite duše jače sjaje milosrđem.
Svetac poznat po svojoj ljubavi prema dušama u čistilištu
Ovog studenoga, pozovimo sveca poznatog po svojoj ljubavi prema siromašnim dušama u čistilištu: svetog Padre Pija. Toliko je priča o ovom posebnom svecu; evo jedne koja oživljava posvećenost studenoga!
Braća koja su živjela s Padre Piom jednom su čula nestvarno lijepe glasove kako odjekuju samostanom, u isto vrijeme kada je Padre Pio bio duboko u molitvi. Pitali su ga kakav je to zvuk, na što je on odgovorio: “Što ste tako iznenađeni? Oni su glasovi anđela koji vode duše iz čistilišta u raj.”
Rođen kao Francesco Forgione 1887., kapucinski svećenik poznat kao Padre Pio živio je u samostanu u San Giovanni Rotondu. Neposredno nakon mise 20. rujna 1918., Padre Pio je imao viziju Isusa i tada je primio stigme ne samo na rukama, kako se često sjeća, nego i na nogama i boku. Mnogi su ga tijekom života progonili zbog tih rana. Neki u Vatikanu bili su skeptični prema Padre Piju i na nekoliko godina, bio je lišen sposobnosti svoje svećeničke službe, osim da služi privatnu misu. Padre Pio je podnio ovu duboku tugu s herojskom strpljivošću, s povjerenjem u Boga. Padre Pio rado je prinio svu tu patnju Bogu. Imao je duboku pobožnost prema dušama u čistilištu, pa je svom duhovnom voditelju napisao: „Već neko vrijeme osjećam potrebu da se ponudim Gospodinu kao žrtva za jadne grešnike i za duše u čistilištu. Ta je želja neprekidno rasla u mom srcu, sve do sada je postala moćna strast. Učinio sam ovaj prinos Gospodinu, moleći ga da na mene naloži kazne koje su pripremljene za grešnike i za duše u čistilištu, čak da ih umnoži na meni stostruko sve dok On obrati i spasi grešnike i brzo otpusti duše u čistilištu. ”
Duše mrtvih su ga tražile
Kad su mu obnovljene javne svećeničke sposobnosti, dnevno je provodio 10 sati slušajući ispovijedi, često govoreći pokornicima njihove grijehe, i pomažući im da postignu istinsku tugu, i usađujući u njih želju da više ne griješe. Sveta misa Padre Pija trajala je oko tri sata; a oni koji su prisustvovali osjetili su kako vrijeme leti i da je svaki trenutak dobro utrošen. Sveti Pio je u blizini svog samostana izgradio bolnicu koju je nazvao: “Kuća za ublažavanje patnje”.
Je li onda ikakvo čudo da je svećenik-svetac koji je tako suosjećajan sa svojim stadom poznat i po tome što pomaže dušama u Čistilištu? Zapravo, Padre Pio je jednom primijetio da je isto toliko duša mrtvih došlo putem do njegova samostana, tražeći njegovu pomoć, kao i onih živih. Ne bismo se trebali ustručavati zazvati Padre Pija za njegov zagovor za izbavljenje naših voljenih iz Čistilišta.
Padre Pio je revni zagovornik ispravljanja Isusove patnje kroz predanost Njegovoj agoniji. To možemo postići molitvom Svete ure kod kuće. Ova prekrasna pobožnost tako draga Padre Piju pružit će nam bližu vezu s našim Gospodinom i pomoći u ublažavanju patnje Svetih duša. Padre Pio je poučavao da je Isus obećao onima koji to mole da će moći bolje posredovati za one u Čistilištu.