Novo istraživanje otkriva starost Torinskog platna – Je li doista riječ o Kristovom pokrovu ili…
Voditelj istraživanja Liberato De Caro spreman je odbaciti analizu iz 1988. koja opovrgava pokrov, za koji je utvrdio da je manjkav na više načina. Po drugi put u 2024., istraživanje o starosti i podrijetlu Torinskog platna – grobnog platna s otiskom razapetog čovjeka, za kojeg mnogi vjeruju da je pripadao Isusu Kristu – dospjelo je na naslovnice, sugerirajući da je platno iz vremena Krista.
U travnju je portal Aleteia izvijestio o krugu testiranja Torinskog platna koje je pokazalo da je njegovo podrijetlo u regiji Levant na Bliskom istoku. Autor studije William Meacham to je pokazao analizom lana korištenog za izradu tkanine, uspoređujući druge slične uzorke iz mnogih različitih vremenskih razdoblja i regija. Međutim, u to je vrijeme Meacham primijetio da bi se analiza iz 1988. koja je koristila datiranje ugljikom-14 da bi se smjestila iz 14. stoljeća trebala dokazati lažnom. Novo istraživanje – objavljeno u časopisu Heritage 2022., ali tek je počelo privlačiti pozornost – sugerira da je analiza iz 1988. zapravo bila manjkava.
Studija je upotrijebila metodu pod nazivom širokokutno raspršenje X-zraka (WAXS) kako bi se ispitala strukturna degradacija pokrova. Radeći s koncem uzetim s istog mjesta kao i studija iz 1988., stavljen je uz uzorak platna za koji se zna da je potjecao iz opsade Masade (Izrael) 55. – 74. godine. Za uzorak s pokrova utvrđeno je da je “potpuno kompatibilan s analognim mjerenjima” uzorka iz Masade. Vođa tima Liberato De Caro s talijanskog Instituta za kristalografiju tvrdio je da je studija iz 1988. bila manjkava, sugerirajući da uzorak nije bio pravilno očišćen prije nego što je testiran. Rentgenska analiza pokazuje da je pokrov puno stariji od predložene studije iz 1988. Nadalje, sugerirali su da je studija iz 1988. diskvalificirana, budući da je pokrov podnio previše degradacije da bi postojao samo nekoliko stotina godina.
Ako je studija iz 1988., koja je platno smjestila u 14. stoljeće, bila točna, tada bi propadanje platna sugeriralo da je bilo pohranjeno u prostoriji više od šest stoljeća na “temperaturi vrlo blizu maksimalnih vrijednosti zabilježenih na Zemlja.” Studija Heritage, međutim, utvrdila je da je tkanina bila pohranjena u umjerenijoj atmosferi s prosječnom temperaturom od 20,0-22,5 °C i vlagom između 75-55%, oko 1300 godina.
www.medjugorje-news.com