Kardinal Ayuso Guixot: Bratstvo je identitet koji poštuje razlike
Danas se obilježava drugi Međunarodni dan sjećanja na žrtve nasilja počinjenoga zbog religije ili vjeroispovijesti, koji je, 2019. godine, ustanovila Opća skupština Ujedinjenih naroda
Religije nikada ne pozivaju na rat ili nasilje, ne potiču osjećaje mržnje, i Božje ime ne može se nikada rabiti u te svrhe – središte je Dokumenta o ljudskom bratstvu za mir u svijetu i zajednički život, koji su 4. veljače 2019. godine, u Abu Dhabiju, potpisali papa Franjo i imam Al-Azhara, Al-Tayyib. Papa Franjo je tijekom svojega papinstva više puta zatražio da se prekine s instrumentalizacijom religijā, a upravo je na to usmjeren današnji Međunarodni dan sjećanja na žrtve nasilja počinjenoga zbog religije ili vjeroispovijesti, koji su 28. svibnja prošle godine ustanovili Ujedinjeni narodi, a koji potvrđuje potporu žrtvama nasilnih djela koja se temelje na religiji ili vjeroispovijesti.
Riječ je o važnom, štoviše, temeljnom putu koji društvo treba prijeći – istaknuo je u razgovoru za Vatican News kardinal Miguel Ángel Ayuso Guixot, predsjednik Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog. Kardinal je na početku razgovora, prije svega, zajamčio molitve za sve žrtve i njihove obitelji, kojih je, – kako je rekao – nažalost, vrlo mnogo, unatoč tomu što živimo u XXI. stoljeću, te izrazio solidarnost zbog trpljenja koje je taj slijepi teror donio u svijet i u naša društva.
Unatoč stalno ponavljanim apelima i osudama instrumentalizacije religije, važno je insistirati da se primijeni međunarodni zakon protiv svih koji čine ta okrutna djela koja su za svaku osudu – primijetio je te dodao – Osim toga, vjerski vođe trebaju raditi na odgoju svake vjerske zajednice za vrijednosti ukorijenjene u različitim vjerskim tradicijama.
Radostan sam zato što smo, kao Papinsko vijeće za međureligijski dijalog, u ovogodišnjoj čestitci za kraj ramazana, s braćom i sestrama muslimanima podijelili važnost poštovanja bogoštovnih mjesta, i prisjetili se onoga što o tomu kaže dokument o ljudskom bratstvu, odnosno da je zaštita bogoštovnih mjesta dužnost koju jamče religije, ljudske vrijednosti, zakoni i međunarodne konvencije – istaknuo je kardinal Ayuso Guixot.
Po kardinalovu mišljenju društva mnogo čine kako bi zaštitila svoje građane od nasilja zbog religije ili vjerovanja, ali treba još mnogo toga učiniti. Ono što bi trebalo predložiti – objasnio je – prije svega je odgoj za istinske vrijednosti religije, a za to su odgovorni vjerski vođe; valja odgajati za istinske vrijednosti kako bi novi naraštaji vjernika doista i čvrsto bili ukorijenjeni u vrijednostima njihove vjerske tradicije. Osim toga, valja odgajati za ‘državljanstvo za sve’, kako bi se kroz to poštovale razlike, zauzimajući se istodobno za promicanje ljudskih prava u poštovanju i reciprocitetu.
Treba još više učiniti jer je u ljudskoj naravi težiti boljemu. U tom smislu – istaknuo je predsjednik Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog – cijenimo nastojanja i apele koje papa Franjo ne prestaje upućivati međunarodnoj zajednici kako bi išla putom uključivanja, dijaloga, pa čak i nježnosti; putom koji je radikalno u suprotnosti s onima koji promiču nasilje i teror.
Međunarodni dan sjećanja na žrtve nasilja počinjenoga zbog religije ili vjeroispovijesti konkretni je znak zauzimanja međunarodne zajednice kako bi, kroz sjećanje, potaknula na više zajedničkoga života i mira u svijetu. Zbog toga je potrebno zajedno prijeći put jedinstva, solidarnosti i bratstva, kako bismo oživjeli duhovne vrijednosti, te ublažili patnje ranjenoga ljudskog roda u kojemu živimo – napomenuo je kardinal Ayuso Guixot.
www.medjugorje-news.com/Francesca Sabatinelli; Ariana Anić – Vatikan
- Molbe novorođenom Djetetu Isusu – pobožnost koja se moli od Božića do Svijećnice
- 6 kratkih biblijskih citata koji će vam pružiti utjehu ako ste ovog Božića usamljeni
- Jesu li nam grijesi koje zaboravimo ispovijediti oprošteni?
- Fra Petar Ljubičić: Kako je redovnik završio u paklu zbog jedne stvari koju je u ispovijedi činio
- Moćna molitva Gospi od Zdravlja za zdravlje duše i tijela