Je li ova ozljeda bila uzrok misteriozne smrti sv. Tome Akvinskog?
![](https://i0.wp.com/medjugorje-news.com/wp-content/uploads/2021/11/Sv.-Toma-Akvinski-1-e1579003371376.jpg?resize=454%2C340&ssl=1)
Sveti Toma Akvinski, istaknuti teolog i filozof srednjeg vijeka, možda je umro od komplikacija ozljede glave, prema nedavnoj studiji objavljenoj u World Neurosurgery. Ovo novo istraživanje baca svjetlo na njegovu misterioznu smrt 1274. godine, predlažući da je subduralni hematom — nakupljanje krvi između mozga i njegovog vanjskog zaštitnog sloja — vjerojatni uzrok.
Sveti Toma Akvinski, najpoznatiji po svojoj Summa Theologica, putovao je na koncil u Lyonu u Francuskoj kada se dogodila nesreća. Kronike govore da je silazeći cestom u blizini Teana udario glavom o nagnuto drvo. Iako je u početku izgledao neozlijeđen, sv. Toma se ubrzo počeo osjećati loše. Njegovo se stanje pogoršalo sljedećih dana, a umro je samo nekoliko tjedana kasnije u opatiji Fossanova.
Simptomi i suvremene spoznaje
Studija naglašava kako simptomi koje je sv. Toma Akvinski iskusio – slabost, mučnina, zbunjenost i eventualna disfazija – odgovaraju postupnom napredovanju subduralnog hematoma. Ovo stanje obično proizlazi iz manje ozljede glave koja uzrokuje pucanje krvnih žila, dopuštajući krvi da se polako nakuplja i vrši pritisak na mozak. Uobičajeni simptomi uključuju glavobolje, kognitivne promjene, probleme s govorom i fizičku slabost. Povijesni izvještaji opisuju Tomu Akvinskog kao intelektualno angažiranog čak i u svojim posljednjim danima, diktirajući sada izgubljeni komentar na Pjesmu nad pjesmama. Međutim, njegovo fizičko propadanje bilo je očito: dan prije smrti teško je hodao i više se nije mogao popeti stepenicama opatije.
Istraživači nagađaju da bi sv. Toma mogao preživjeti i proširiti svoj monumentalni doprinos teologiji i filozofiji, da je imao pristup modernim medicinskim tehnikama, kao što je drenaža rupom za smanjenje pritiska na mozak. Tijekom stoljeća predlagane su različite teorije o njegovoj smrti, uključujući trovanje ili duhovni prestanak rada nakon mistične vizije. Iako su uvjerljive na svoj način, ovim hipotezama nedostaje forenzičko i povijesno utemeljenje koje nudi nova studija. Istraživači koji stoje iza rada pod nazivom Uvjerljivi povijesni i forenzički prikaz smrti Tome Akvinskog sada zagovaraju daljnje istraživanje. Nadaju se da će proučiti dvije lubanje koje se pripisuju sv. Tomi, čuvane u Italiji i Francuskoj, u potrazi za dokazima o traumi koji bi mogli potkrijepiti njihova otkrića.
Do sada je njihova analiza bila ograničena na fotografije relikvija, što onemogućuje konačne zaključke. Godine 2023., u sklopu proslave 700. obljetnice proglašenja svetim Tome Akvinskog, njegova je lubanja poslana na turneju po Francuskoj i diljem svijeta.