Je li grijeh kad nam iskušenje padne na pamet?

Mnogi od nas upoznati su s raznim iskušenjima koja nam padaju na pamet i pitamo se trebamo li ih ispovjediti sljedeći put kad idemo na ispovijed.
Granicu između iskušenja i počinjenja grijeha često je teško uočiti. Vjerojatno smo svi upoznati s iskušenjem koje nam pada na pamet. Neki od nas mogu odmah pomisliti da smo počinili grijeh, čak i ako nismo pristali na iskušenje i ono je došlo niotkuda. Ipak, kao što bi vam svaki dobar ispovjednik rekao, biti u iskušenju je nešto drugo nego počiniti grijeh. Možete biti kušani, kao što je Isus bio u pustinji, a ipak ostati “bezgrešan” u svojoj duši. Koja je razlika?
3 koraka do svakog iskušenja
Sveti Franjo Saleški pruža izvrsnu ilustraciju za razmišljanje u svom Uvodu u pobožni život: Zamislite mladu princezu voljenu od svog muža, kojoj bi neki zli bijednik trebao poslati glasnika da je navede na nevjeru. Prvo bi glasnik iznio svoje prijedloge. Drugo, princeza bi ili prihvatila ili odbila uverture. Treće, pristala bi na njih ili bi ih odbila. Zatim tu ilustraciju povezuje s duhovnim životom: Čak i tako, kada Sotona, svijet i tijelo pogledaju dušu zaručenu za Sina Božjega, postavljaju iskušenja i prijedloge pred tu dušu, pri čemu:
1. Njemu se predlaže grijeh.
2. Koji su prijedlozi duši ugodni ili nemili.
3. Duša ili pristaje, ili ih odbija.
Drugim riječima, tri silazne stepenice iskušenja, oduševljenja i pristanka. I premda tri koraka možda nisu uvijek tako jasno definirana kao u ovoj ilustraciji, treba ih jasno pratiti u svim velikim i ozbiljnim grijesima. Ključ je, za svetog Franju Saleškog, da “nismo uživali u tome i nismo pristali na to; i da budući da u iskušenju ne djelujemo, mi samo patimo, i budući da ne uživamo u tome, ne možemo biti odgovorni za nikakvu krivnju.”
Kao i sa svim duhovnim pitanjima duše, svakako se posavjetujte sa svojim duhovnim savjetnikom kako biste utvrdili jeste li ili niste sagriješili kada vam je iskušenje palo na um. Nije uvijek lako, ali ako razbijemo svaku kušnju i vidimo jesmo li pristali na nju ili uživali u njoj, bolje ćemo razumjeti jesmo li zgriješili. Naši životi na zemlji nikada neće biti slobodni od iskušenja, ali što smo bliže Bogu, to ćemo se bolje moći boriti protiv tih iskušenja i odbaciti ih.