Zbog cjenovnih i ekoloških razloga građane treba poticati da koriste vodovodnu vodu za piće, poručuju zastupnici Europskog parlamenta. Na javnim mjestima treba postaviti slavine s pitkom vodom, a restorani trebaju besplatno služiti vodovodnu vodu, poruka je Parlamenta.
Pitkost vodovodne vode u Hrvatskoj socijalni je društveni i ekološki standard. Ipak, tržište flaširanom vodom, i domaće i inozemno, u punom je zamahu. Potrošačima je na svakom koraku dostupna flaširana voda raznih vrsta. Ovisno o osobnim potrebama i ukusima u ponudi je voda s porukom ili bez, voda za bebe, voda s aromama. Osim (nepotrebnog) dodatnog financijskog izdatka, flaširana voda rezultira velikim količinama plastičnog otpada zbog kojeg je okoliš sve ugroženiji i zatrpaniji.
Univerzalno ljudsko pravo na čistu i dostupnu pitku vodu prepoznali su Ujedinjeni narodi još 2010. godine kroz Rezoluciju 64/292 kojom se izričito priznaje pravo na vodu i odvodnju što je ključno za čovjekov zdrav život.
Prema rezultatima istraživanja Agencije Europske unije za okoliš (European Environment Agency, nap. a.) samo 40 posto europskih rijeka, jezera, estuarija i obalnih voda zadovoljava ekološke standarde propisane Europskom direktivom o vodi za piće. Važeća Direktiva unutar Europske unije, koja jamči pružanje kvalitetne vode (na snazi je već 20 godina, op. a.), nije se znatno mijenjalala tijekom važenja. S obzirom na najnovije znanstvene podatke, nužno je da se važeće norme o kvaliteti pitke vode što žurnije usklade s realnim stanjem. Nužna je i prilagodba postojećeg zakonodavnog okvira na razini Unije i njezinih država članica radi što boljeg odgovora novim izazovima, poput sve učestalijih i duljih razdoblja suša, uzrokovanih klimatskim promjenama.
/ Foto: Pixabay /
Dobiveni najnoviji znanstveni podaci, potreba prilagodbe zakonodavih okvira, novi izazovi poput klimatskih promjena ili prelazaka na kružno gospodarstvo, Europski parlament usvojio je revidirani prijedlog Direktive o kvaliteti vode za ljudsku potrošnju. Njime se pooštravaju limiti dozvoljenih zagađivača poput olova, endokrinih disruptora i drugih štetnih tvari kako bi se poboljšala kvaliteta vode iz slavina, ali i povećalo njezino korištenje među građanima EU-a. Većina država članica EU-a mora što žurnije uložiti dodatne napore kako bi ispunili ciljevi Direktive kojima bi se u budućnosti osigurale dovoljne količine kvalitetne vode za ljudske potrebe, ali i za okoliš.
“Građani imaju pravo znati da ih voda iz slavine košta tisuće puta manje od vode koju kupuju u bocama, tim više jer, čini se, neki od njih imaju apsolutno povjerenje u falširanu vodu”, kazao je na plenarnoj raspravi izvjestitelj Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Michel Dantin (EPP).
Zbog cijene i ekologije građane treba poticati da koriste vodovodnu vodu umjesto flaširane, poruka je zastupnika u Europskom parlamentu. Traži se da se na javnim mjestima postave slavine s pitkom vodom. Restorani trebaju besplatno služiti vodovodnu vodu, poručuju iz Parlamenta.
Direktiva o kvaliteti vode namijenjene za ljudsku potrošnju sadrži i članak kojom se pozivaju institucije Europske unije da povećaju napore u ostvarivanju univerzalnog pristupa vodi. Ovaj novi članak predstavlja važan korak naprijed i ima za cilj univerzalan i jednak pristup pitkoj vodi za sve po pristupačnim cijenama.
www.medjugorje-news.com/hkm.hr