BiH

Zaboravljeni zločin Armije BiH u Miletićima: Hrvatsko selo koje nije predstavljalo vojnu opasnost ostalo zavijeno u crno

Na današnji dan, 24. travnja 1993., u selu Miletići kod Travnika dogodio se jedan od zločina nad Hrvatima srednje Bosne o kojem se i danas premalo govori. U napadu pripadnika Armije BiH i mudžahedinskih boraca ubijeno je pet osoba hrvatske nacionalnosti, među njima četvero civila i jedan pripadnik HVO-a. Trideset i tri godine poslije, sjećanje na žrtve Miletića ostaje obveza istine, dostojanstva i molitve.

U travničkom selu Miletići, 24. travnja 1993., pripadnici Armije BiH masakrirali su pet Hrvata, četiri civila i jednog bojovnika HVO-a., piše portal nedjelja.ba

Selo Miletići nalazi se u župi Sv. Petra i Pavla Brajkovići. Udaljeno je od Mehurića, koji je bio sjedište odreda El mudžahid, tri kilometra, a u potpunosti se nalazilo u okruženju snaga Armije BiH te nije predstavljalo nikakvu vojnu opasnost. El Mudžahid je bila postrojba ARBiH sastavljena od mudžahedina, stranaca i bh. muslimana. U napadu na Miletiće sudjelovalo je 15-ak mudžahedinskih ratnika i 30-ak vojnika AR BiH iz lokalnih sela u dolini rijeke Bile.

Nakon upada te postrojbe u Miletićima je stradalo ukupno pet osoba hrvatske nacionalnosti, od kojih je četvero civila: Frano PavlovićTihomir PavlovićVlado Pavlović i Anto Petrović. Ostale su u koloni protjerali, a vezali su ruke čak i djeci.

Inače, mještani Miletića su tijekom napada pobjegli u kuću Stipe Pavlovića koji je ubio jednog napadača, a nakon toga i sam stradao od mudžahedina, te čini petu žrtvu ovoga pokolja koji nije imao nikakav vojni cilj.

Potankosti zločina nad civilima i jednim bojovnikom nadilaze i najgore noćne more normalnih ljudi te ih ovdje nećemo navoditi. One koji se više zanimaju za ovaj gotovo zaboravljen zločin moguće je naći na internetu, baš kao i tijek smiješnih sudskih procesa za počinitelje.

www.medjugorje-news.com

Related articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button