HRVATSKAVIJESTI

Vukovar se prisjeća svoje žrtve: Kolona sjećanja i sveta misa za 33. obljetnicu pada grada

Vukovar se danas, 18. studenoga, prisjeća najtežeg dana u svojoj novijoj povijesti. Na ovaj datum 1991. godine, nakon 87 dana herojske obrane, slomljena je obrana grada.

Vukovar se danas, 18. studenoga, prisjeća najtežeg dana u svojoj novijoj povijesti. Na ovaj datum 1991. godine, nakon 87 dana herojske obrane, slomljena je obrana grada. Vukovar su potom okupirale snage bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi, počinivši brojne zločine nad civilima i braniteljima. Ovaj dan obilježava 33. obljetnicu stradanja Vukovara u Domovinskom ratu pod sloganom “Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta”.

Tijekom gotovo tromjesečne opsade, život je izgubilo najmanje 2717 hrvatskih branitelja i civila, dok je oko 22.000 stanovnika Vukovara protjerano. Mnogi su prošli kroz srpske koncentracijske logore, iz kojih se više od 300 osoba nikada nije vratilo. Na popisu nestalih osoba iz Domovinskog rata još uvijek se nalazi više od 350 branitelja i civila čiji su životi nestali u ratnom kaosu jeseni 1991. godine.

Unatoč snažnom napadu početkom bitke 25. kolovoza 1991., kada su snage JNA i paravojnih postrojbi planirale brzo zauzimanje grada, hrvatski su branitelji pružali otpor gotovo tri mjeseca. Bez struje, hrane i vode, suočeni sa svakodnevnim granatiranjima, stanovnici i branitelji Vukovara herojski su branili grad.

Kardinal Franjo Kuharić, sluga Božji, u razgovoru za Vukovarske novine 1993. godine, istaknuo je simboliku Vukovara kao opomene europskoj civilizaciji:

“Vukovar je simbol, opomena i izazov europskoj civilizaciji koja je trpjela da se dogodi Vukovar, da se razori grad, domovi obitelji, crkve, progone ljudi. To je na koncu XX. stoljeća Europi veliki izazovni simbol. Tu patnju Vukovaraca treba uložiti kao molitvu da Bog okrene tijek povijesti prema sigurnom miru, slobodi i povratku.”

Nakon sedam godina okupacije, Vukovar je konačno reintegriran u sastav Hrvatske 15. siječnja 1998. godine. Počela je obnova grada, a Vukovarci su se, iako teško, polako vraćali svojim domovima i pokušavali izgraditi novi život iz ruševina.

Današnje obilježavanje obljetnice započet će u 10 sati u dvorištu Nacionalne memorijalne bolnice “Dr. Juraj Njavro”, gdje će okupljene pozdraviti članovi Klape ‘Sveti Juraj’ HRM-a i glumac Darko Milas. U 10:30 sati, kroz ulice Vukovara, krenut će Kolona sjećanja – Križni put predvođen vukovarskim braniteljima, članovima obitelji poginulih, nestalih i ubijenih, uz pripadnike hrvatske policije koji su branili grad.

Dolazak Kolone sjećanja na Memorijalno groblje očekuje se oko 12:30 sati, gdje će državna izaslanstva položiti vijence i upaliti svijeće u znak sjećanja na žrtve. Molitvu će predvoditi đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, dok će se u 13 sati na groblju služiti misa za sve stradale, koju će predvoditi zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša.

U 17 sati, Dunavom će krenuti svjetlosna “rijeka sjećanja” – lampioni u spomen na sve ubijene i nestale branitelje. Franjevački samostan u Vukovaru organizira i ove godine inicijativu “Zvon za Vukovar”, i poziva sve crkve u Hrvatskoj da u 18:11 sati zazvone zvona, odajući počast žrtvama i evocirajući sjećanje na stradanje Vukovara.

Ovaj dan prepun tuge, ali i nade, podsjeća nas na žrtvu i hrabrost Vukovaraca, njihov nepokolebljivi duh i vjeru u bolje sutra. Vukovar ostaje simbol borbe za slobodu, pravdu i oprost, opominjući nas da ne zaboravimo prošlost, ali i da zajedno gradimo budućnost ispunjenu mirom i nadom. (kta)

www.medjugorje-news.com

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Molimo Vas ugasite AdBlock-er