Postoji li tajna sreće? Harvardski profesor Arthur Brooks otkriva svoju formulu
Harvardski profesor Arthur Brooks održao je pred 17 000 mladih katolika okupljenih u sklopu konferencije “Focus SEEK 2025” predavanje o sreći.
Kao profesor jednog od najpopularnijih predmeta na Harvardovoj poslovnoj školi, Brooks je rekao da je 450 studenata na listi čekanja za pohađanje njegovih predavanja koja se tiču postizanja sreće. Potražnju za svojim predmetom naglasio je kazavši u šaljivom tonu: “Postoji čak i ilegalna Zoom grupa za koju studenti misle da ne znam.”
Predavanja se temelje isključivo na znanstvenim činjenicama, ali Brooks kaže da je glavno pitanje koje dobiva od učenika “Kako da se zaljubim i vjenčam te ostanem u braku i zasnujem obitelj?”, a nakon toga na listi slijede pitanja o njegovoj vjeri.
Brooks je spomenuo da na prvom danu nastave svojim studentima govori da mu je katolička vjera najvažnija stvar u životu te da svaki dan ide na misu.
“Dolaze tražeći sreću, ali zapravo traže Boga”, rekao je o svojim studentima.
Brooks je zatim raščlanio značenje “sreće” te naveo tri “glavna sastojka” od kojih se ona sastoji:
1. Uživanje
“Moderni svijet često brka uživanje s ugodom”, rekao je Brooks.
Dok je ugoda jednostavno percepcija nečega što nam se sviđa, uživanje je sposobnost da se ugoda iskusi s drugim ljudima i da se zadrži sjećanje na iskustvo. Ovo je prvi dio sreće.
2. Zadovoljstvo
“Pravo zadovoljstvo su one stvari koje imate, stavljene u odnos s onime što želite”, kazao je profesor s Harvarda.
Dok se želje mogu beskonačno povećavati jurnjavom za novcem, slavom i uspjehom, one opadaju kako se odvajamo od svjetovnih stvari i okrećemo prema onome što služi našoj vjeri.
3. Smisao
Dva pitanja predstavljaju znanstveno utemeljen test koji procjenjuje ima li određena osoba smisao života.
Brooks je rekao: “Način da položite ovaj test jest da imate odgovore na ova dva pitanja, način da padnete ovaj test je da kažete… da nema odgovora.”
Pitanja su sljedeća:
1) Zašto ste živi?
2) Za što biste rado dali vlastiti život?
Godinama su to bila pitanja o kojima su studenti Harvardove poslovne škole pisali eseje, postavljali pitanja i tražili odgovore. Što se tiče Brooksa i njegove obitelji, rekao je da se odgovori nalaze u katoličkoj vjeri, ljubavi prema obitelji i služenju drugima.
Brooks je završio kazavši da važnost pretvaranja ugode u uživanje, smanjivanja naših želja i pronalaženja smisla u našim životima leži u tome što “nitko ne želi slijediti nesretnog misionara”. “Što ste vi sretniji, to će drugi biti znatiželjniji o izvoru vaše sreće, i oni će vas spremnije slijediti. Slijedit će vas na misu a, možda će vas – tko zna – slijediti u Nebo.”