CRKVAPAPA FRANJO

Papa Franjo: ‘Biti homoseksualac je grijeh…’

Papa Franjo kritizirao je zakone koji kriminaliziraju homoseksualnost kao “nepravedne”, rekavši da Bog voli svu svoju djecu baš onakvu kakva jesu.

Franjo je priznao da katolički biskupi u nekim dijelovima svijeta podupiru zakone koji kriminaliziraju homoseksualnost ili diskriminiraju LGBTQ zajednicu, a sam je to pitanje nazvao “grijehom”. No pripisao je takve stavove kulturnom podrijetlu i rekao da biskupi posebno trebaju proći kroz proces promjene kako bi priznali dostojanstvo svima.

“Ti biskupi moraju imati proces obraćenja”, rekao je, dodavši da bi trebali primijeniti “nježnost, molim vas, kakvu Bog ima prema svakome od nas”.

Nekih 67 zemalja ili jurisdikcija diljem svijeta kriminalizira dobrovoljne istospolne seksualne odnose, od kojih 11 može ili izriče smrtnu kaznu, prema The Human Dignity Trust, koji radi na ukidanju takvih zakona. Stručnjaci kažu da čak i tamo gdje se zakoni ne provode, oni doprinose uznemiravanju, stigmatizaciji i nasilju nad LGBTQ osobama.

Vezani članci

Proglašavajući takve zakone “nepravednima”, Franjo je rekao da Katolička crkva može i treba raditi na tome da im stane na kraj. “To mora učiniti. To mora učiniti”, rekao je.

Franjo je citirao Katekizam Katoličke crkve rekavši da homoseksualne osobe moraju biti dobrodošle i poštovane te da ne smiju biti marginalizirane ili diskriminirane.

“Svi smo mi djeca Božja, a Bog nas voli takve kakvi jesmo i zbog snage da se svatko od nas bori za svoje dostojanstvo”, rekao je Franjo govoreći za AP.

Takvi zakoni uobičajeni su u Africi i na Bliskom istoku i potječu iz britanskih kolonijalnih vremena ili su inspirirani islamskim zakonom. Neki katolički biskupi snažno su ih podržali kao dosljedne vatikanskom učenju koje homoseksualnu aktivnost smatra “intrinzično poremećenom”, dok su drugi pozvali na njihovo odbacivanje kao povredu osnovnog ljudskog dostojanstva.

Očekivalo se da će 2019. Franjo izdati izjavu kojom se usprotivio kriminalizaciji homoseksualnosti tijekom sastanka sa skupinama za ljudska prava koje su provele istraživanje učinaka takvih zakona i takozvanih “terapija pretvorbe”.

Na kraju, Papa se nije susreo sa tim skupinama, već su se sastale s vatikanskim predstavnikom, koji je ponovno potvrdio “dostojanstvo svake ljudske osobe i Crkvu protiv svakog oblika nasilja”.

Franjo je u utorak rekao da treba napraviti razliku između zločina i grijeha s obzirom na homoseksualnost.

“Biti homoseksualac nije zločin”, rekao je. “To nije zločin. Ali to je grijeh. Dobro, ali prvo napravimo razliku između grijeha i zločina.”

“Također je grijeh kad nam nedostaje dobročinstva jedni prema drugima”, dodao je.

Katoličko učenje drži da dok se homoseksualne osobe moraju tretirati s poštovanjem, homoseksualni činovi su “intrinzično poremećeni”. Franjo nije promijenio to učenje, ali je dopiranje do LGBTQ zajednice učinio obilježjem svog papinstva.

Papa Franjo bio je kritiziran od strane katoličke LGBTQ zajednice zbog dekreta vatikanskog doktrinarnog ureda iz 2021. da crkva ne može blagosloviti istospolne zajednice “jer Bog ne može blagosloviti grijeh”.

Vatikan je 2008. godine odbio potpisati deklaraciju UN-a koja je pozivala na dekriminalizaciju homoseksualnosti, žaleći se da je tekst izašao izvan izvornog opsega i uključio jezik o “seksualnoj orijentaciji” i “rodnom identitetu” koji je smatrao problematičnim. U tadašnjoj izjavi, Vatikan je pozvao zemlje da izbjegnu “nepravednu diskriminaciju” homoseksualaca i ukinu kazne protiv njih.

www.medjugorje-news.com

Izvor
vjera
Prikaži više

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Molimo Vas ugasite AdBlock-er