MEĐUGORJE – MJESTO ISTINSKE CRKVE

MEĐUGORJE – MJESTO ISTINSKE CRKVE Za veljaču postoji jedna poznata izreka: “Bolje je u veljači vidjeti u polju gladna vuka nego u košulji čovjeka.” Još uvijek je hladno. U poljima nema posla, pa nitko ne izlazi iz kuća.
Veljača je prevrtljiva, ćudljiva, nestalna i uvijek spremna iznenaditi. Baš kao čovjek, kao život. Tu njenu ćud dobro poznaju bademi i šljive, ali ipak svaki put naivno nasjednu. Veljača će podariti pokoji sunčan dan i izmamiti njihove pupoljke, no njihovoj će sudbini presuditi starac ožujak, koji takvu naivnost ne oprašta.
Ne uči li nas priroda da u životu uvijek trebamo imati strpljenja, opreza i dovoljno mudrosti kako se ne bismo olako otvorili varljivom sjaju? Za razliku od badema i šljiva, smokva cijeni svoje pupoljke. Njih zima ne može uništiti jer ih čuva u svojoj dubini i ne predaje ih olako mrazu. Strpljivo čeka pravi trenutak da propupa u pravo vrijeme i kasnije podari raskošne plodove.
Kao smokva, i Međugorje čuva sve plodove Crkve koji su joj darovani – služeći im i brižno ih njegujući.
Ljepota međugorske duhovnosti leži upravo u jednostavnosti služenja najvećim plodovima i darovima Crkve – sakramentima. Slavljenje sakramenata ispovijeda i učvršćuje vjeru, a snaga Crkve najviše se očituje kroz ljubav prema sakramentima. Voljeti sakramente znači voljeti Crkvu.
Sakramenti su osjetljivi i djelotvorni znakovi Božje milosti u kršćanstvu, jer ih je sam Isus Krist ustanovio i povjerio svojoj Crkvi. Oni su trajni znak Božje prisutnosti među nama.
Danas, kada svijet sve više odstupa od sakramenata, a Crkva ne može živjeti bez snage svetih sakramenata, Međugorje iznova posvješćuje njihovu vrijednost i ljubav prema Crkvi kroz sakramente.
U središtu međugorske duhovnosti nalazi se euharistija. O njezinoj važnosti sveti Bonaventura zapisao je: „Sveta misa djelo je po kojem nam Bog pred oči stavlja svu ljubav koju nam donosi. U nekom smislu, sveta misa sinteza je svih dobara koja nam je udijelio.“ Sveta misa izvor je istinske Božje ljubavi prema čovjeku.
Međugorje je također posebno poznato po sakramentu obraćenja, pokore i pomirenja. Ovaj sakrament ostvaruje Isusov poziv na obraćenje i donosi pomirenje s Crkvom, koje je neodvojivo od pomirenja s Bogom. Zato se Međugorje s pravom naziva „ispovjedaonicom svijeta“, jer upravo ovdje Crkva doživljava neprestanu obnovu.
Na poseban način ovdje se živi i sakrament svetog reda. Mnogi su upravo u Međugorju prepoznali i otkrili svoj poziv na nasljedovanje Krista. Bečki nadbiskup, kardinal Christoph Schönborn, jednom je prilikom rekao da su mnogi njegovi svećenici osjetili Božji poziv upravo u Međugorju. On je Mariju nazvao „najboljim pastoralcem“, jer ona istinski zna dotaknuti ljude svojom ljubavlju i pedagogijom nježnosti.
Međugorje je i mjesto sakramenata kršćanske inicijacije. Koliki su se samo odlučili na taj korak upravo ovdje, prepoznajući ispravnost kršćanskoga puta! Ne dolaze u Međugorje samo kršćani, već svi istinski tražitelji istine. Mnogi su ovdje zavoljeli Krista i kršćanstvo. U središtu međugorske duhovnosti nalazi se euharistija. O njezinoj važnosti sveti Bonaventura zapisao je: „Sveta misa djelo je po kojem nam Bog pred oči stavlja svu ljubav koju nam donosi. U nekom smislu, sveta misa sinteza je svih dobara koja nam je udijelio.“ Sveta misa izvor je istinske Božje ljubavi prema čovjeku.
Posebnu važnost u Međugorju ima i sakrament obraćenja, pokore i pomirenja. On ostvaruje Isusov poziv na obraćenje i donosi pomirenje s Crkvom, koje je neodvojivo od pomirenja s Bogom. Zato se Međugorje s pravom naziva „ispovjedaonicom svijeta“, jer upravo ovdje Crkva doživljava neprestanu obnovu.
Na poseban način ovdje se živi i sakrament svetog reda. Mnogi su upravo u Međugorju prepoznali i otkrili svoj poziv na nasljedovanje Krista. Bečki nadbiskup, kardinal Christoph Schönborn, jednom je prilikom rekao da su mnogi njegovi svećenici osjetili Božji poziv upravo u Međugorju. On je Mariju nazvao „najboljim pastoralcem“, jer ona istinski zna dotaknuti ljude svojom ljubavlju i pedagogijom nježnosti.
Međugorje je i mjesto sakramenata kršćanske inicijacije. Mnogi su ovdje, prvi put susrevši vjeru, odlučili krenuti ispravnim kršćanskim putem. Ne dolaze u Međugorje samo kršćani, već i svi istinski tražitelji istine. Mnogi su ovdje zavoljeli Krista i kršćanstvo. Zato se Međugorje može nazvati „novim Damaskom obraćenja“, jer su brojni hodočasnici, poput svetog Pavla nekoć, ovdje osjetili Božji poziv i doživjeli promjenu srca.
U današnjem vremenu, kada se brak često obezvrjeđuje, a obitelji se rastaču, Međugorje postaje istinsko okupljalište obitelji. Kroz razne seminare i molitve za posvećenje bračnog života, mnogi su supružnici ovdje obnovili svoje bračno zajedništvo i zadobili blagoslov. Mnogi su, iako pred razvodom, ponovno pronašli jedinstvo i mir u svojoj obitelji.
Sakrament svete potvrde, kao što i samo ime govori, jest sakrament kojim osoba potvrđuje svoju vjeru i svoju pripadnost Crkvi. Prilikom sakramenta svete potvrde vjernici primaju Duha Svetoga, koji im daje snagu i ispunja ih darovima potrebnima za bolji kršćanski život. Mnogi su u Međugorju osjetili poticaje Duha Svetoga i odlučili im odgovoriti. Čudesan su primjer toga „Marijini obroci“, koji danas hrane milijune gladnih, zatim Marijine ruke, Majčino selo, Cenacolo, Fond fra Slavka Barbarića i mnoga druga predivna djela nastala upravo ovdje.
Važno je spomenuti i sakrament bolesničkog pomazanja, koji je izvor milosti, potpore i mira za nadvladavanje tegoba teških bolesti i staračke nemoći. Gospodnja snaga, po Duhu Svetome, može bolesnika privesti ozdravljenju duše, a po Božjoj volji i tijela. Sveti Jakov piše: „Ako je sagriješio, oprostit će mu se“ (Jak 5,15). Mnogi su u Međugorju ozdravili kako duhovno, tako i tjelesno. Posebna je briga posvećena osobama s invaliditetom, a moto posljednjeg hodočašća bio je: „Da ljubav vaša sve više raste“ (Fil 1,9).
Međugorje se pokazuje kao mjesto istinske molitve i ljubavi prema svetim sakramentima. Čak i u veljači, kada nema mnogo hodočasnika, svećenici su predani služenju Božjem narodu kroz sakramente. Međugorje će zauvijek ostati mjesto koje ljubi sakramente, a time i Krista.
Ono će uvijek nuditi ispravnu i zdravu duhovnost, jer je temeljeno na sakramentima Crkve. Njegova ljubav prema sakramentima nikada ne prestaje. Međugorje je mjesto žive Crkve, jer su sakramenti – živi.
www.medjugorje-news.com/fra Goran Azinović