CRKVAPAPA LAV XIV.

Lav XIV. – papa posvećen obitelji i odani branitelj tradicionalne crkvene doktrine

Ovog vikenda u Rimu, papa Lav XIV. će služiti misu za Jubilej obitelji. Od početka svog pontifikata, u jednom od svojih prvih javnih govora, potvrdio je da je obitelj „temeljena na stabilnoj zajednici muškarca i žene“ te je podsjetio na dostojanstvo nerođenog djeteta i starijih osoba, pokazujući se kao odani branitelj tradicionalne crkvene doktrine.

U samo nekoliko dana, također je više puta izrazio suosjećanje za patnju koju podnose obitelji, bilo zbog „emocionalne nestabilnosti“ ili sukoba. Dana 16. svibnja, tjedan dana nakon izbora, novi je papa primio – kako je uobičajeno – veleposlanike 184 zemlje koje imaju odnose sa Svetom Stolicom. Prije njih je pozvao svjetske vođe da „grade skladna i mirna građanska društva“. Slijedeći stope svojih prethodnika, odmah je definirao temelj takvih društava: obitelj, „malo, ali istinsko društvo, bez sumnje, i prije svakog građanskog društva“. Ove su riječi bile izravna referenca na encikliku Rerum novarum, koju je 134 godine ranije potpisao Lav XIII., čije je ime uzeo sadašnji papa. U tom dokumentu, otac socijalnog nauka Crkve pripisao je obitelji „prava i dužnosti svojstvene samoj sebi, koje su potpuno neovisne o državi“. Prepoznao ju je kao „prethodnicu, kako u ideji tako i u stvarnosti“ građanskog društva i osudio svako miješanje građanske vlasti u svetište obitelji. To su bile premise načina razmišljanja koji će se razviti s Drugim vatikanskim koncilom (Gaudium et Spes), zatim Ivanom Pavlom II. (Familiaris consortio) i sljedećim papama, piše Aleteia.

Jasno braneći ovu tradicionalnu viziju Katoličke crkve pred veleposlanicima, Lav XIV. pozvao je političare da ulažu „u obitelj, utemeljenu na stabilnoj zajednici muškarca i žene“. Ova izjava nije prošla nezapaženo. „Papa Lav XIV. brani obitelj i tradicionalni brak“, glasili su neki naslovi u engleskom tisku nakon riječi novog pape. U istom govoru diplomatima – tradicionalno smatranom pokazateljem širokih okvira pontifikata – Lav XIV. također je pozvao na zaštitu „dostojanstva svake osobe“, posebno „najkrhkijih i najranjivijih, od nerođene djece do starije djece, od bolesne do nezaposlene, građana i imigranata podjednako“. Promatrači su još jednom istaknuli ovu referencu kao jasan stav o osjetljivim društvenim pitanjima – pobačaju, eutanaziji, imigraciji – koja sve više uzrokuju podjele u narodima. Dan ranije, 15. svibnja, Lav XIV. spomenuo je obitelj i njezinu bitnu obrazovnu ulogu prilikom primanja braće kršćanskih škola. Inzistirao je na „uključivanju obitelji u školski kurikulum, prema načelu ‘obrazovnog trokuta’“.

U svojim primjedbama, 267. papa, čija je briga za obitelji bila dobro poznata dok je bio biskup Chiclaya u Peruu, također je spomenuo različite stvarnosti patnje koju obitelji doživljavaju. Obraćajući se lasalijanskim redovnicima, opisao je nedostatke trenutnog društvenog konteksta, koji ne pogoduje ispunjenju obitelji. Oplakivao je „izolaciju uzrokovanu raširenim relacijskim modelima koje sve više obilježavaju površnost, individualizam i emocionalna nestabilnost“. Osudio je „prevladavanje ritmova i načina života u kojima nema dovoljno prostora za slušanje, razmišljanje i dijalog, u školi, obitelji, a ponekad i među samim vršnjacima, s posljedičnom usamljenošću“. Tijekom opće audijencije 28. svibnja, Lav He ponovio je svoj apel za prekid vatre i humanitarnu pomoć. Tijekom svoje prve molitve Kraljice neba 11. svibnja, tri dana nakon izbora, poglavar Katoličke crkve naglasio je duhovnu vezu koja postoji unutar obitelji čak i nakon smrti. Na Majčin dan u Italiji poslao je „srdačan pozdrav svim majkama, s molitvom za njih i za one koje su već u Raju“, izazvavši gromoglasan pljesak. „Oduvijek je bio vrlo pažljiv prema obiteljima, njihovom formiranju i njihovoj integraciji u društvo kao njegovu temeljnu jezgru. Vjerujem da će kao papa tražiti Crkvu u Kristu, jedinstvo svih i promicanje temeljne uloge obitelji“, rekao je za ACI Prensa Edinson Delgado, ravnatelj Katoličke biskupijske škole Saint Turibe de Mogrovejo u Chiclayu.

Općenito, Papa je više puta Crkvu nazivao obitelji, „Božjom obitelji“. To je stvarnost koja obuhvaća „bogatu raznolikost naših jezika, kultura i iskustava“, rekao je Papinskim misijskim djelima.

Obraćajući se Rimljanima iz bazilike Svete Marije Velike prošle nedjelje, papa je pozvao vjernike „da hode zajedno u Crkvi, ujedinjeni kao jedna Božja obitelj“. Tijekom mise kojom je započeo svoj pontifikat, Petrov nasljednik također se predstavio pod okriljem obitelji. „Bio sam izabran, bez ikakvih vlastitih zasluga, a sada, sa strahom i drhtanjem, dolazim vam kao brat, koji želi biti sluga vaše vjere i vaše radosti, hodajući s vama putem Božje ljubavi, jer on želi da svi budemo ujedinjeni u jednoj obitelji“, rekao je. I pozvao je: „Poslušajte njegovu ponudu ljubavi i postanite njegova jedna obitelj: u jednom Kristu, mi smo jedno.“

www.medjugorje-news.com

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Primjetili smo da koristite AdBlocker!

Molimo Vas ugasite AdBlock-er