Kardinal Fernández kritizirao rodnu ideologiju i promjenu spola

Na konferenciji Kölnskog sveučilišta katoličke teologije (KHKT) u ponedjeljak, prefekt Vatikanskog dikasterija za nauk vjere, kardinal Víctor Manuel Fernández, kritizirao je “tvrdnju o svemoći” rodne ideologije.
Kardinal je rekao da odbacuje ideju da bi seksualni i fizički identitet mogao biti podložan radikalnoj promjeni prema željama i zahtjevima za slobodom svakog pojedinca. Promjena spola nije samo vanjska promjena, usporediva s estetskom kirurgijom. To uključuje “pravo na promjenu identiteta, želju da se bude druga osoba”. Prefekt, čije je predavanje na njemačkom jeziku bilo emitirano online, osvrnuo se na ideju da želi koristiti tehnička sredstva za “stvorenje alternativne stvarnosti po želji”. Ujedno je izrazio mogućnost da postoje slučajevi teške disforije (poremećaj emocionalnog doživljaja) izvan norme, “što bi moglo dovesti do nepodnošljivog života”. Takve iznimne situacije moraju se procijeniti s velikom pažnjom. Istodobno je kritizirao ideologije koje uključuju nijekanje dane stvarnosti i koje se temelje na ideji da spolni i fizički identitet mogu biti podložni radikalnoj promjeni.
Fernández je izvijestio o kritici dokumenta Dikasterija za nauk vjere o ljudskom dostojanstvu, Dignitas infinita, koji se u naslovu poziva na riječ “beskonačno” (infinita). Na konferenciji KHKT jasno je rekao: „Božja ljubav, koja je beskrajna, daje svakoj ljudskoj osobi beskrajno dostojanstvo. To je nesrazmjerno prirodnim sposobnostima čovjeka.” Izraz “beskonačno” dolazi od pape Ivana Pavla II., a prvi put je korišten na susretu s osobama s invaliditetom u Osnabrücku.
Papa Ivan Pavao II je naglasio: “U Isusu Kristu, Bog nam je pokazao na nenadmašan način kako voli svakog pojedinog čovjeka i time mu daje beskrajno dostojanstvo.” Za razliku od drugih bića na ovoj zemlji, mi ljudi smo otvoreni beskrajnom uzvišenju.
Fernández je naglasio: “Mogli bismo beskrajno tražiti i još uvijek ne bismo pronašli ništa što bi moglo ograničiti, uvjetovati ili uskratiti ovo dostojanstvo. ‘Beskonačno’ znači ‘apsolutno bezuvjetno’ – bez obzira na sve okolnosti i stanje ili situaciju u kojoj se osoba nalazi.” Ovu univerzalnu vrijednost moraju prihvatiti svi, svugdje iu svakoj situaciji. Podrijetlo te vrijednosti ne može se izvoditi samo iz vjere, već se do njega može doći i ljudskim razumom, promišljanjem i dijalogom. Deklaracija UN-a o ljudskim pravima (1948.) također naglašava “inherentno dostojanstvo i jednaka i neotuđiva prava svih članova ljudske zajednice”.
Papa Franjo je odbacivanjem smrtne kazne želio pokazati dokle seže naše uvjerenje u neotuđivo dostojanstvo ljudske osobe”, naglasio je kardinal. Njegovo obrazloženje: “Jer ako to ne zaniječem najgorem od svih zločinaca, neću zanijekati nikome. Svima ću dati priliku da dijele ovaj planet sa mnom, bez obzira što nas može razdvojiti.” Iz tog razloga, deklaracija Dignitas Infinita bavi se pitanjima kao što su siromašni, migranti, osobe s invaliditetom, žene, žrtve nasilja ili trgovine ljudima. I dodao: “Nijedna antropologija ljudske osobe nije jednaka antropologiji Crkve.” Uz ukupno 18 predavanja i tribinu, KHKT će se kroz nekoliko dana baviti opravdanošću i primjenom ljudskog dostojanstva, javlja CNA.