CRKVAVJERA I DUHOVNOST

Kako je Isus izgledao? Novi dokumentarac istražuje 3 čudesne božanske slike

Tijekom stoljeća mnogi su se pitali: „Kako je Isus izgledao?“ Novi dokumentarac pokušava odgovoriti na to pitanje. „Isusovo lice“ ispituje dvije aheiropoetske slike Krista – Torinsko platno i Manoppelloski veo, za koje se vjeruje da su božanski stvorene – kao i sliku Božjeg milosrđa iz Vilniusa, jedan od najneobičnijih ručno oslikanih prikaza Isusa.

Jaroslaw Redziak, producent i redatelj filma, razgovarao je s CNA o inspiraciji iza dokumentarca i svojoj nadi da će gledatelji, kada vide ove slike, shvatiti koliko ih Isus voli. Kako bi otkrili kako je naš Spasitelj mogao izgledati, film gledatelje vraća 2000 godina unatrag do Isusovog groba u Jeruzalemu, a zatim u Rim i malo talijansko selo Manoppello.

Poljski filmaš objasnio je da je film inspiriran Manoppellovim velom. On i njegova supruga imaju osobnu pobožnost prema Svetom Licu Isusovom i nekoliko su puta posjetili veo u Manoppellu, rekao je. „Prekrasno je mjesto. Možete stajati u ovoj maloj, maloj crkvi. Unutra je samo nekoliko ljudi i… gotovo možete dodirnuti monstrancu koja drži ovu sliku i možete gledati Njegovo lice“, rekao je za CNA. „To je nešto nevjerojatno.“ Manopellov veo, najmanje poznat od tri slike, stekao je popularnost nakon posjeta pape Benedikta XVI. 2005. godine udaljenom selu u kojem se čuva. Poznat i kao Veronikin veo, otkriven je početkom 1900-ih i otkriva sliku Isusova lica, koja, prema riječima stručnjaka, odgovara licu na Torinskom platnu. Za razliku od Torinskog platna, Manoppelloski veo nema mrlja od krvi i oči su otvorene, što, prema mišljenju stručnjaka, znači da tkanina prikazuje lice uskrslog Gospodina. Osim toga, mnogi vjeruju da je veo jedna od pogrebnih tkanina koje su učenici Petar i Ivan vidjeli u grobnici, kako je opisano u Evanđeljima.

Torinsko platno, poznato diljem svijeta, drevna je lanena tkanina koja prikazuje sliku onoga što mnogi smatraju licem samog Isusa Krista. Platno se čuva u katedrali sv. Ivana Krstitelja u Torinu u Italiji i bilo je predmet opsežnih znanstvenih istraživanja i javne znatiželje. Platno ima otisak tijela čovjeka koji nosi krunu od trnja i prekriveno je krvavim mrljama. Posljednji put platno je javno izloženo 2015. godine. Iako Vatikan nema službeni stav o njegovoj autentičnosti, platno i dalje privlači hodočasnike iz cijelog svijeta i ostaje predmet javnog interesa.

Možda poznatija od Torinskog platna je slika Božjeg milosrđa iz Vilniusa, božanski nadahnuta, ručno oslikana slika temeljena na vizijama i porukama Isusa svetoj Faustini Kowalskoj. Godine 1931. Isus se ukazao svetoj Faustini u viziji. Vidjela ga je odjevenog u bijelu odjeću s desnom rukom podignutom kao da blagoslivlja. Lijeva ruka mu je dodirivala prsa, blizu srca. Odatle su izlazile dvije velike zrake, jedna crvena, a druga bijela. Eugeniusz Kazimirowski naslikao je sliku pod vodstvom svete Faustine i njezina ispovjednika, blaženog Michaela Sopocka. Slika Božjeg Milosrđa stekla je popularnost 1930-ih zahvaljujući spisima svete Faustine, a 2000. godine Vatikan je proglasio drugu uskrsnu nedjelju Nedjeljom Božjeg Milosrđa. Redziak je četverogodišnji proces stvaranja dokumentarca nazvao „duhovnom avanturom“. Objasnio je da je dokumentarac u početku trebao biti 20-minutni kratki film koji će se dijeliti samo online. Međutim, kako je putovao, istraživao i razgovarao s više ljudi, postalo je jasno da ga treba pretvoriti u cjelovečernji dokumentarac. Tijekom snimanja filma, Redziak je rekao da je imao priliku vidjeti Torinsko platno, koje nije često javno izloženo. Rekao je da iako su svi upoznati s fotografijama i kopijama platna, vidjeti original „vrlo je bolno“.

„Vidite da ima puno krvi, puno modrica – to je nešto jako, jako teško, i vidite da je Isus Krist puno patio za nas“, rekao je. Redziak je rekao da se nada da će ovaj film gledatelje ostaviti bližima Bogu. „Mislim da je ovo prilika za ljude da sjednu u kino i pogledaju lice Boga, lice Isusovo, u njegove oči. Dakle, ovo je prilika da budu, sat i pol, bliže Isusu.“ Dodao je da iako film pokušava pokazati kako je Isus mogao izgledati, film također pokušava odgovoriti na pitanje: Zašto nam je Isus pokazao svoje lice? Za Redziaka, odgovor je: „Jer nas voli i želi da budemo bliže njemu.“ „Lice Isusovo“ bit će u kinima diljem Sjedinjenih Država samo jednu večer u utorak, 3. lipnja.

www.medjugorje-news.com

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Primjetili smo da koristite AdBlocker!

Molimo Vas ugasite AdBlock-er