Blijedi li nam Vukovar iz sjećanja?
Uoči obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje 18. studenoga, u emisiji „Argumenti“ HKR-a u utorak 12. studenoga, voditelj Marino Erceg razgovarao je s moralnim teologom sa zagrebačkoga KBF-a prof. dr. sc. fra Antom Bekavcem te povjesničarima Domovinskoga rata dr. sc. Antom Nazorom i dr. sc. Miljenkom Brekalom o hrvatskoj kulturi sjećanja na žrtvu Domovinskog rata.
„Danas na dnevnoj bazi dolazi mnoštvo informacija, i tendencija je da se one sve tretiraju kao jednako važne i bitne, iako znamo da je veliki dio njih lažno. To dovodi i do lažne svijesti. Mislim da Vukovar i sva njegova stradanja, jer tamo su ginuli nevini ljudi, mora u našim srcima ostati svet. Svaka žrtva koja je nedužna ubijena zaslužuje naše poštovanje i sa žrtvama se ne smije manipulirati niti ideologizirati“, rekao je prof. dr. sc. Bekavac.
Osvrnuo se na pitanje oprosta za ratna razaranja, kao i na odnos prema hrvatskim obiteljima koje traže svoje nestale i ubijene. „Naš minimum jest ljude koji su i danas razapeti, koji vise na križu, skinuti ih s križa, pronaći ih, pokopati ih, dati im dostojno zaslužen mir i počinak.“
Nijedan rat ne može imati zadnju riječ nad našim životom.
„Kao društvo i pojedinci trebamo rasvjetljavati istinu da se ne zaboravi, kako ne bismo upali u zamku novih zločina, novih stradanja, novih ratova. Rat je poraz naše ljudskosti. Morali bismo naučiti lekciju: Nijedan rat, nijedno zlo, nijedna ideologija ne može imati zadnju riječ nad našim životom“, zaključio je fra Ante.
Povjesničar Brekalo s Instituta „Ivo Pilar“ u Osijeku je prije nekoliko godina proveo istraživanje među studentima o temi njihova poznavanja Vukovara i Domovinskoga rata. Upozorio je da su studenti društvenih i humanističkih znanosti pokazali nezadovoljavajuću razinu poznavanja žrtve Domovinskoga rata.
„Pokazalo da se nedovoljno posvećuje pozornost istraživanju moderne hrvatske povijesti, a naročito kada su u pitanju uzroci velikosrpske ideje i agresije na Hrvatsku“, dodao je.
U dijelu hrvatskoga puka gubi se senzibilitet prema žrtvi Domovinskoga rata.
„Mi smo izgubili simboliku zastave. Kada imamo državne praznike, rijetko viđamo zastave, a sjetimo se godina Domovinskoga rata i prvih godina nakon njega kada je zastava bila neizostavna. Ali, možemo pogledati u Sjedinjenim Američkim Državama, drugim zemljama Zapada, zastava je prisutna“, rekao je. Govorio je i o pitanju kažnjavanja odgovornih za počinjene ratne zločine.
„Nažalost, značajan broj ratnih zločinaca prolazi ispod radara. Neki su i umrli. Ali, u dijelu hrvatskoga puka gubi se senzibilitet prema žrtvi Domovinskoga rata, neki branitelje žele prikazati kao balast hrvatskoga društva, prozivaju ih za ‘privilegije’, a ako je netko iz rata izišao kao invalid on nije privilegiran“, dodao je dr. sc. Brekalo.
Ravnatelj Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskoga centra Domovinskoga rata, dr. sc. Nazor, u emisiji je istaknuo:
„Nemam strahova da će se u obrazovnom sustavu kultura sjećanja u Hrvatskoj zanemariti.“
Kolona sjećanja je hodočašće hrvatskoj žrtvi za slobodu.
„Dovoljno je svake godine vidjeti Kolonu sjećanja, ona je hodočašće hrvatskoj žrtvi za slobodu, žrtvi Hrvata i ostalih, treba i na to upozoriti da su i građani pripadnici nacionalnih manjina branili Hrvatsku. Oko devet tisuća Srba bilo je u sastavu hrvatskih oružanih snaga.
Kolona sjećanja pokazatelj je da se Vukovar neće zaboraviti. Svake je godine sve veći broj mladih, što nas veseli. Uloga Vukovara je identitetska i on je simbol obrane Hrvatske“.
Dr. sc. Nazor također je progovorio o problemu umanjivanja značaja obrane u Domovinskom ratu u dijelu medija u Hrvatskoj.
Na konkretnom primjeru Vukovara, upozorio je, godinama se nameće lažna tvrdnja o četrdesetak ubijenih „uglednika, pripadnika srpske manjine“ uoči početka ratnih zbivanja u Vukovaru.
„To je laž, svjesna laž! Kontaktirao sam osobu koja je to napisala i zamolio ju da mi pošalje popis s imenima tih uglednih, kako se naglašava, Srba, datum kada su odvedeni. Ne tvrdim da mi u Memorijalnom centru Domovinskoga rata imamo sve podatke, možda nam je nešto promaklo, ali odgovorno tvrdim da je to laž. A zašto je ona napisana? Da bi se prikazalo da su za rat krivi Hrvati“, istaknuo je.