Simptomi koji otkrivaju nedostatak vitamina B u organizmu
Kada kažemo vitamin B mislimo na grupu vitamina koji igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja organizma. Čuvaju zdravlje stanica i daju organizmu energiju.
Simptomi manjka vitamina B ovise o tome koji vam B vitamin nedostaje. Neke se namirnice pune svih vitamina B, a neke samo određenog. Uravnotežena prehrana vam može pomoći da unosite potrebne količine.
Tko je u rizičnoj skupini?
Starije osobe i trudnice trebaju više vitamina B i u rizičnoj su skupini. Određena stanja poput celijakije, HIV-a, pretjerivanje u alkoholu mogu spriječiti apsorpciju ovog vitamina.
Pogledajmo koji su simptomi manjak ovog vitamina po grupama, gdje ga možete pronaći i zašto je svaki od njih važan za zdravlje.
VITAMIN B12
Ovo mogu biti simptomi nedostatka B12 vitamina:
- Umor
- Slabost
- Zatvor
- Gubitak apetita
- Gubitak kilograma
- Trnci u rukama i nogama
- Problemi s ravnotežom
- Loše pamćenje
- Bol u grlu
VITAMIN B6
Ovo mogu biti simptomi nedostatka vitamin B6 u organizmu:
- Anemija
- Osip koji svrbi
- Depresija
- Zbunjenost
- Mučnina
- Česte infekcije
- Dermatitis
VITAMIN B1 I B2
Zato što se nalazi u mnogim namirnicama poput mlijeka i žitarica, ne događa se često da organizmu nedostaje ovih vitamina. Do problema može doći kod osoba koje konzumiraju puno alkohola, a simptomi koji se javljaju mogu biti u obliku ranica na kutovima usana ili zbunjenosti.
VITAMIN B3
Simptomi nedostatka ovog vitamina mogu uključivati ove simptome:
Manjak niacina može uzrokovati probavne tegobe, a ako je u pitanju ozbiljnije stanje onda i zbunjenost. Ako se radi o ozbiljnom nedostatku vitamina B3 u organizmu, simptomi mogu biti:
- Suha koža koja na suncu postaje crvena ili smeđa
- Žarko crveni jezik
- Povraćanje
- Umor
- Agresija
- Halucinacije
VITAMIN B9
Iako je nedostatak ovog vitamina rijedak, može se dogoditi, a simptomi obično uključuju:
- Anemija
- Umor
- Problemi s koncentracijom
- Nervoza
- Glavobolja
- Preskakanje srca
- Kratak dah
- Rane u ustima
- Promjene na koži i kosi
Za koje je funkcije odgovoran koji vitamin B?
Vitamin B1 – tiamin – ključan je za preradu ugljikohidrata, masti i proteina u organizmu te za rad srčanožilnog i živčanog sustava. Izvori: iznutrice (jetra), jaja, meso, cjelovite žitarice, pšenične klice, zeleno lisnato povrće, orasi, grašak, grah, kikiriki.
Vitamin B2 – riboflavin – također je nužan za stvaranje energije iz ugljikohidrata, masti i proteina te za disanje, vid i rast. Najviše ga ima u mliječnim proizvodima, jajima i mesu, a dobri su izvori i zeleno lisnato povrće, cjelovite žitarice i orašasti plodovi.
Vitamin B3 – niacin – iznimno je važan za dobivanje energije iz glukoze, proizvodnju hormona te rad živčanog, krvožilnog i probavnog sustava. Izvori: kvasac, mliječni proizvodi, jaja, meso peradi, riba, mahunarke, orašasti plodovi, piše orndinacija.hr.
Vitamin B5 – pantotenska kiselina – izravno je uključena u proizvodnju energije, a bitna je i za raspoloženje te uravnoteženu razinu kolesterola u krvi. Nalazi se u kvascu, jetri, ribi, mesu, jajima, cjelovitim žitaricama, povrću, voću.
Vitamin B6 – piridoksin – iznimno je važan za imunitet, stvaranje krvnih stanica i hormona te za rad mozga i “biološki sat”. Izvori: iznutrice (osobito jetra i bubrezi), puretina, tunjevina, kvasac, banane, grožđice, špinat, soja, jaja, mlijeko, krumpir.
Vitamin B7 – biotin – nužan je za metabolizam ugljikohidrata, proteina, masti i aminokiselina te za rast stanica. Izvori: kvasac, iznutrice, žumance jajeta, gljive, banane, kikiriki, cvjetača, mrkva.
Vitamin B9 – folna kiselina – ključna je za sintezu DNK, dakle izgradnju svih novih stanica, pa je osobito važna u trudnoći. Sudjeluje u stvaranju eritrocita (crvenih krvnih stanica) i bitna je za rad krvožilnog sustava. Najviše je ima u zelenom lisnatom povrću, mahunarkama, citrusnom voću, pšeničnim klicama, cjelovitim žitaricama i mesu.
Vitamin B12 – cijanokobalamin – također sudjeluje u sintezi DNK te u stvaranju eritrocita i proteina. Važan je za aktivnost živčanih stanica i raspoloženje te za rad srčanožilnog sustava. Izvori: riba i plodovi mora, meso, mlijeko i mliječni proizvodi, jaja.
Kolin i inozitol ubrajaju se u vitamine B kompleksa iako po strukturi nisu vitamini, ali na sličan način sudjeluju u metabolizmu i prijenosu živčanih impulsa. Kolin se nalazi u jajima, soji, životinjskim masnoćama, zobenom brašnu i povrću. Izvori inozitola su hrana životinjskog podrijetla, cjelovite žitarice i povrće.
www.medjugorje-news.com/brotnjo.tv