VJERA I DUHOVNOSTZANIMLJIVOSTI

Iznenađujuća veza između Gospe Fatimske i islama

Blažena Djevica Marija ukazala se troje djece pastira u blizini grada Fátime u Portugalu, mjesta nazvanog po muslimanskoj princezi i kćeri Muhamedovoj. Tijekom 12. stoljeća kršćanske su vojske nastojale ponovno zauzeti gradove u Španjolskoj i Portugalu koje su okupirale muslimanske snage.

U tom razdoblju, vitez po imenu Gonçalo Hermigues i njegovi drugovi zarobili su muslimansku princezu po imenu Fátima. Neke priče kažu da se nakon zarobljavanja Fátima zaljubila u Gonçala i da su se njih dvoje ubrzo zaručili. Prije njihovog braka Fátima je krštena u katoličku vjeru i uzela je ime Oureana. Kaže se da su portugalski gradovi Fátima i Ourém nazvani po ovoj muslimanskoj princezi, piše Aleteia.

Zanimljivo je da je muslimanska princeza dobila ime po jednoj od Muhamedovih kćeri, Fatimah bint Muhammad, ženi koja je vrlo cijenjena u islamu. Dobila je titulu al-Zahra, “sjajna”, a Muhamed je jednom za nju rekao: “Bit ćeš najblagoslovljenija od svih žena u Raju, nakon Marije.” (Iako muslimani nemaju ista uvjerenja o Djevici Mariji kao katolici, oni je još uvijek najviše poštuju.)

Prema riječima oca Miguela Angela Ayuso, tajnika Papinskog vijeća za međureligijski dijalog, ova veza može biti ulaz u dijalog. Na zajedničkom molitvenom susretu 2014. istaknuo je kako “Katolička crkva priznaje da muslimani poštuju Djevicu, majku Isusovu, Mariju, i zazivaju je s pobožnošću… Marija se u Kuranu spominje nekoliko puta. Poštovanje prema njoj je toliko evidentno da kada se ona spominje u islamu, uobičajeno je dodati Alejhi selam (Mir neka je na nju)… Marija, uzor muslimanima i kršćanima, također je uzor dijaloga. ”

Vezani članci

Sluga Božji nadbiskup Fulton John Sheen povlači zanimljivu vezu između muslimanskog štovanja Marije i Muhamedove kćeri i pojavljivanja Naše Gospe u Fátimi. “Ovo nas dovodi do naše druge točke, naime, zašto se Blažena Majka, u ovom dvadesetom stoljeću, trebala objaviti u beznačajnom malom selu Fátima, kako bi svim budućim generacijama bila poznata kao ‘Naša Gospa od Fátime. ‘ Budući da se ništa ne događa izvan neba osim s finoćom svih detalja, vjerujem da je Blažena Djevica odlučila biti poznata kao “Naša Gospa od Fátime” kao zalog i znak nade muslimanskom narodu i kao jamstvo da će i oni, koji joj iskazuju toliko poštovanje, jednog dana prihvatiti i njezinog božanskog Sina.”

Iznenađujuće, osim što privlači kršćanske hodočasnike, svetište u Fátimi, Portugal, također je privuklo muslimane u velikom broju. Odlaze vidjeti mjesto gdje se ukazala Djevica Marija u gradu nazvanom po jednoj od njihovih najštovanijih žena. Na kraju je Blažena Djevica Marija u Fátimi pozvala kršćane da mole za mir u svijetu.

U doba kada se nasilje tako često čini u ime islama, koliko bismo se više trebali obraćati Gospi Fatimskoj! Nastavimo raditi za mir u svijetu i gledajmo u Gospu kao most između muslimana i kršćana, moleći je da prekine mržnju koja je uzrokovala toliko nasilja diljem svijeta.

www.medjugorje-news.com

Vezani članci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Molimo Vas ugasite AdBlock-er